Strona główna / Fantastyka / PRAWDA

Aktualności

30.09.2022

Spotkanie z Tanyą Valko i Igorem Kaczmarczykiem w Warszawie

W czwartek 6 października o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Tanyą Valko, autorką książki "Arabskie opowieści. Historie prawdziwe" oraz Igorem Kaczmarczykiem, autorem książki "Islamskie fatum".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Nieszczęście w szczęściu Olga Rudnicka
  2. Gra w ludzi Eva Minge
  3. Skradzione lato Grażyna Jeromin-Gałuszka

PRAWDA

Terry Pratchett

Aleksandra Królak

Prawda

Jak się wydaje, o życiu dziennikarzy wiemy już wszystko. Powstały setki książek i filmów traktujących o wydzieraniu sobie co ciekawszych tematów na artykuł, pogrążaniu kolegów z branży, czy nawet ujawnianiu spisków. I to wszystko w tej książce jest - ale zupełnie nowe i świeże. Terry Pratchett po raz kolejny zaskakuje nas wybitną satyrą naszej rzeczywistości, skrzącą się dowcipem spod znaku grupy Monty Pythona.

William de Worde był zwykłym skrybą. Teraz przez zupełny przypadek został wydawcą pierwszej gazety w świecie Dysku. To nie jest łatwa praca. Musi sobie radzić z wieloma problemami – wampirem, który żywi samobójczą fascynację światłem, a zwłaszcza lampą błyskową, warzywami o zabawnych kształtach, rozdrażnionym komendantem straży Miejskiej i wieloma ludźmi, którzy chcą, żeby zginął. Na dodatek konkurencja nie śpi, a spisek, którego celem jest władca miasta Ankh – Morpork wisi w powietrzu…

Autor tej powieści zadaje nam wiele trudnych pytań. Czy absolutna prawda istnieje? A jeśli tak, to czy warto do niej dążyć za wszelką cenę? Czy jest wystarczająco silna, by zdemontować kłamstwo? Przecież nie od dziś wiadomo, że kłamstwo zdąży obiec świat, zanim prawda wciągnie buty…

To jest jedna z tych książek, które czyta się z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony śmieszy, z drugiej zawstydza. Bo przecież wierzymy w kłamstwa i kłamstewka, którymi karmią nas brukowce – są ciekawsze, zabawniejsze… Prawda jest albo nudna, albo absurdalna, nikt w nią nie wierzy ani nie chce wierzyć. Ludzie potrzebują kłamstw, by wieść swoją szarą egzystencje, wiedzieć, że komuś powodzi się lepiej. Bo człowiek to takie dziwne stworzenie, które nie zrezygnuje z marzeń, nawet jeżeli są nieosiągalne, ale chętnie wbije szpilę komuś, komu się udało… O tym wszystkim mówi „Prawda”. Gorąco polecam, zarówno jako rozrywkę, jak i materiał do refleksji.