Strona główna / Literatura światowa / Wycieczkowicze

Aktualności

08.07.2020

Spotkanie z Wiktorem Krajewskim w Warszawie

We wtorek 21 lipca o godz. 18:00 zapraszamy do Restauracji Endorfina Foksal w Warszawie (ul. Foksal 2) na spotkanie z Wiktorem Krajewskim, autorem książki "Chciałbym nigdy cię nie poznać".

Wywiady

26.02.2020

"Uwielbiam móc pisać w piżamie"

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kelly Irvin, autorką serii "W krainie amiszów"

Posłuchaj i zobacz

10.06.2020

Przemysław Staroń o książce "Sposób na matmę" Vanessy Vakharia

Zapraszamy do obejrzenia nagrania w którem Przemysław Staroń (Nauczyciel Roku 2018) opowiada m. in. o książce "Sposób na matmę" Vanessy Vakharia.

Bestsellery

TOP 20

  1. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  2. Aksamitka Grażyna Jeromin-Gałuszka
  3. Franka. W obcym domu Wioletta Sawicka

Fotogaleria

więcej »

Wycieczkowicze

Michal Viewegh

Zofia Jurczak

Jedziemy na wycieczkę

To literaci, w odróżnieniu od zwykłych śmiertelników, potrafią ubrać w słowa nagie emocje. Potrafią powiedzieć to, czego nie sposób ubrać w słowa. Potrafią pisać o tym, co kłębi się w ludzkim umyśle. Tej zdolności nie pozbawiony jest również Michal Viewegh, czeski prozaik, który w swej piątej powieści, bezbłędnie oddał atmosferę zorganizowanego wyjazdu na letnisko. Z wdziękiem, przymrużeniem oka i przyzwoitą dawką humoru.

Viewegh nie jest pisarzem wybitnym. Jest natomiast solidnym rzemieślnikiem, który posiadł dwie bardzo cenne umiejętności: obserwowania oraz sprawnego władania piórem. Obie pozwoliły mu daleko zajść w dziedzinie literatury popularnej, jako autorowi dowcipnych i mądrych czytadeł. Kwintesencją takiego pisarstwa są „Wycieczkowicze" – zabawna, choć nie pozbawiona głębszej refleksji, powieść o dość przypadkowej grupie uczestników wyjazdu nad Adriatyk. Kogo tu nie ma! Dwie zażywne starowinki, studentki – kusicielki, poseł z rodziną, para gejów, Jola z chorobą lokomocyjną i jej rodzice, piersiasta pilotka o (jakże znamiennym) imieniu Pamela, a wśród nich pisarz (alter ego autora?), który w głowie już układa szkic przyszłej powieści.

Każdy kto kiedykolwiek brał udział w wakacjach zorganizowanych przez biuro podróży, wie z czym wiążą się takie wyjazdy. Toaleta na akord, jedzenie na akord, wypoczynek na akord. U Viewegha zmieściły się nawet, znane większości wycieczkowiczów z autopsji, scenki z gatunku obyczajowych, ot choćby walka o stolik w stołówce, albo czar wieczorków zapoznawczych. Jednak potencjał „Wycieczkowiczów" nie kończy się na tej kronice życia towarzyskiego. Pisarz sięgnął głębiej. Uwiarygodnił postaci, dodając im psychologiczny rys, pokazując, jak bardzo frustrujące i męczące mogą być wymarzone wakacje. Ile pokus mieści się w jednym autokarze.

Wakacje według Michala Viewegha zdecydowanie nie przypominają sielanki. Pisarz nie szczędzi sarkastycznych uwag na temat idei zorganizowanego wypoczynku. To co nieprawdopodobne nabiera niepokojąco realne rysy – tak bywa, gdy jeździ się na wakacje z gromadą przypadkowych osobników. Nigdy nie wiesz, na kogo trafisz.