Strona główna / Popularnonaukowe / Bezmiar matematycznej wyobraźni
Bezmiar matematycznej wyobraźni

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7337-932-9
Data wydania: 15.02.2005
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 272
Cena detaliczna: 19,90 zł
nakład wyczerpany
Seria: Na ścieżkach nauki
Oprawa: miękka

To niestandardowa i wyjątkowa książka popularyzująca matematykę. Autorzy bardzo przystępnie, jednak bez nadmiernych uproszczeń, mówią o tej trudnej dziedzinie nauki, która w większości fachowych podręczników jest ukryta za abstrakcyjnymi symbolami. Wiele miejsca poświęcają matematyce współczesnej, w tym jej osiągnięciom ostatnich lat. Tekst urozmaicają liczne dygresje historyczne, anegdoty, dowcipy oraz oryginalne ilustracje. 

To drugie wydanie opublikowanej wiele lat temu książki zostało istotnie zmienione: uaktualnione i uzupełnione o nowe elementy. Autorzy zachowali jednak wyjątkowy styl i klimat swojego dzieła. Jeden z najwybitniejszych polskich matematyków, Andrzej Białynicki-Birula, powiedział: „W literaturze polskiej nie było dotąd takich książek. Szanowne Panie i Szanowni Panowie, łapcie tę okazję, łapcie za te książki”.

Tak rzadko ukazują się prace popularnonaukowe z matematyki, że sam fakt wydania takiej książki staje się wydarzeniem. (...) Ciesielski i Pogoda są jedynymi chyba polskimi autorami, którzy ciągle jeszcze chcą i potrafią pisać o tej „królowej nauk”, jaką jest matematyka. Robią to z wielką klasą, porównywalną chyba jedynie ze Steinhausem i jego „Kalejdoskopem matematycznym” (...) Najbardziej jednak zdumiewa fakt, że „Bezmiar matematycznej wyobraźni” daje się przeczytać „od deski do deski” nawet przez tych, którzy edukację matematyczną zakończyli - z wielką ulgą - w klasie maturalnej. A lektura to rzeczywiście frapująca (...) również książkę o matematyce można czytać z wypiekami na twarzy.

Bolesław Rok „Nowe Książki”

Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda
 
Pracownicy naukowi Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krzyszto Ciesielski specjalizuje się w teorii topologicznych układów dynamicznych, Zdzisław Pogoda w geometrii różniczkowej i jej zastosowaniach. Autorzy ponad stu wspólnie napisanych artykułów popularyzujących matematykę, współautorzy książek: „Diamenty matematyki” 1997) i „Epsilon” (2002), laureaci Wielkiej Nagrody im. S. Dicksteina, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Matematyczne. Książki „Bezmiar matematycznej wyobraźni” i „Diamenty matematyki” zostały uznane przez Fundację Upowszechniania Nauki Polskiej za najlepsze książki popularnonaukowe polskiego autora z dowolnej dziedziny wiedzy w latach 1995-1998 i wyróżnione Nagrodą im. H. Steinhausa (1999).


wersja do druku