Strona główna / Inne / Beautiful Creatures of Kings - grafika (edycja limitowana)

Beautiful Creatures of Kings - grafika (edycja limitowana)

Kategoria: Inne
Data wydania: 14.11.2017
Format: 500mm x 700mm
Cena detaliczna: 229,00 zł

Limitowana edycja grafiki Ryszarda Wojtyńskiego, twórcy polskiej wersji okładki powieści Stephena Kinga i Owena Kinga pt. „Śpiące królewny”.

Tworząc „Beautiful Creatures of Kings”, Wojtyński pragnął ukazać zarówno piękno, jak i grozę, niepokój i strach, które czają się za woalem owego piękna. Grafika została zrealizowana w technologii dającej efekt techniki litograficznej o bardzo wysokiej jakości i dokładności druku. Każda z odbitek limitowanej edycji (tylko 200 sztuk), jest numerowana i sygnowana ręcznie przez autora. To znakomity pomysł na wyjątkowy prezent dla miłośników literatury grozy i kolekcjonerów sztuki.

Ryszard Wojtyński zaprojektował nie tylko okładkę, ale i zwiastun filmowy promujący „Śpiące królewny”. Jest grafikiem, malarzem, ilustratorem, fotografem, tłumaczem piosenek, jednym z pionierów animacji komputerowej w polskim filmie. Jest twórcą i współtwórcą efektów specjalnych m.in. do takich filmów jak: „Ogniem i mieczem”, „Stara baśń”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „6 dni strusia”, „Rh+”, „Kto nigdy nie żył…”, „Szczęście świata” i wielu innych. W trakcie ponad 20-letniej pracy zrealizował wiele prac malarskich i graficznych, będących wyrazem jego wewnętrznych przeżyć, niepokojów oraz potrzeby urzeczywistnienia własnej wizji świata. Jego doświadczenie w grafice komputerowej sprawiło, iż niektóre swoje dzieła tworzy w technice cyfrowej, ale, jak twierdzi, wcale nie ułatwia to pracy, a jedynie daje inne możliwości. Jest miłośnikiem literatury Stephena Kinga oraz filmów zrealizowanych na podstawie prozy tego autora.

„Śpiące królewny”, napisane wspólnie przez Stephena i Owena Kingów, to powieść bardzo mocno wpisująca się w obecne niespokojne społecznie i politycznie czasy. Opowiada o świecie, w którym coś dziwnego dzieje się z kobietami zapadającymi w sen: szczelnie owija je zwiewna substancja przypominająca kokon. Gdy ktoś je budzi, gdy obrastający je materiał zostaje naruszony bądź zerwany, uśpione kobiety wpadają w dziką furię i stają się szaleńczo agresywne; śpiąc, przenoszą się do innego świata − świata, w którym panuje harmonia, a konflikty są rzadkością.

Tajemnicza Evie, z której pojawieniem się kobiety zaczynają zapadać w tajemniczą śpiączkę, okazuje się na nią odporna. Czy jest medyczną anomalią, którą należy przebadać? A może demonem, którego trzeba zabić? Porzuceni mężczyźni, zdani na siebie i swoje coraz bardziej prymitywne odruchy, dzielą się na wrogie frakcje, niektórzy pragną zabić Evie, inni ją ocalić. Część wykorzystuje panujący chaos, by zemścić się na starych bądź nowych wrogach. W świecie nagle opanowanym przez mężczyzn wszyscy uciekają się do przemocy…

Wypowiedź Ryszarda Wojtyńskiego

Zwiastun filmowy powieści „Śpiące królewny”


wersja do druku