Strona główna / Literatura faktu, historia / Operacja Argo

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
Operacja Argo

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-7839-384-9
Tytuł oryginału: ARGO...
Data wydania: 27.11.2012
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 328
Cena detaliczna: 32,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Julia Szajkowska
Oscary 2013 dla „Operacji Argo” za najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepszy montaż!

Czwartego listopada 1979 roku tłum irańskich studentów wdarł się na teren amerykańskiej ambasady w Teheranie. Kilkudziesięciu pracowników placówki zostało zatrzymanych w charakterze zakładników. Trwający 444 dni kryzys wywołał prawdziwą burzę w świecie polityki, a jego skutki odczuwamy do dziś. To powszechnie znane fakty, natomiast mało kto wie, że równolegle do tamtych wydarzeń rozgrywał się dramat sześciorga dyplomatów zbiegłych z ambasady. Jeden ze starszych oficerów CIA, Antonio Mendez, opracował genialny, lecz szalenie ryzykowny plan ratunkowy, mający pozwolić wywieźć Amerykanów z Teheranu, nim Irańczycy odkryją ich obecność w mieście.

Dzięki wsparciu zespołu biegłych fałszerzy, zaangażowaniu w sprawę tajnych współpracowników CIA i czynnemu udziałowi w intrydze fachowców z Hollywood, Mendez mógł podać się za producenta nieistniejącej wytwórni filmowej i pod pretekstem poszukiwania plenerów do kręcenia nowego filmu science fiction, tytułowego „Argo”, poruszać się po stolicy Iranu bez większych przeszkód. On i jego współpracownik zdołali nawiązać kontakt z uciekinierami, po czym przewieźli ich przez granicę ogarniętego chaosem rewolucji kraju.

Po przeszło trzydziestu latach od tamtych wydarzeń wywiadowca uchyla rąbka tajemnicy i przedstawia szczegóły niezwykle złożonej i niebezpiecznej operacji. „Operacja Argo”, porywająca opowieść o fałszywych tożsamościach i międzynarodowej intrydze, stanowi świadectwo niezwykłej współpracy, jaka nawiązała się między Hollywood a jedną z czołowych agencji wywiadowczych świata.

Najdziwniejsze historie, jak wiadomo, pisze życie. Ale Operacja Argo to coś dużo więcej - to absolutnie niewiarygodna historia, która nie miała prawa się zdarzyć. A jednak się zdarzyła..
Bartosz Węglarczyk

Tony Mendez krok po kroku opisuje brawurową akcję amerykańskiego wywiadu; jego relacja trzyma w napięciu niczym szpiegowski blockbuster.
Bartosz Czartoryski, krytyk filmowy

Pełna akcji, wciągająca i dramatyczna historia z fascynującymi bohaterami.
„The Boston Globe”

Idealny wybór dla fanów thrillerów i międzynarodowych intryg.
Kirkus Reviews

Antonio Mendez służył w wywiadzie przez dwadzieścia pięć lat. Zalicza się do grona cenionych pracowników CIA – jego nazwisko znalazło się na liście pięćdziesięciu najlepszych agentów w całej historii istnienia organizacji, a za przeprowadzenie operacji ARGO zostało mu przyznane odznaczenie Intelligence Star of Valor. Obecnie żyje z rodziną w wiejskiej enklawie Washington County, w stanie Maryland.

Matt Baglio współpracował z licznymi agencjami prasowymi, pisywał też do wielu czasopism. Ostatnio zasłynął jako autor bestsellerowej powieści „Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów”. Swoje życie dzieli między Kalifornię i Włochy.

Film „Operacja Argo” w reżyserii Bena Afflecka już 22 marca ukaże się na Blu-ray i DVD!


OPERACJA ARGO DVD_3D_1.jpg OPERACJA ARGO BD_3D_1.jpg

Patroni:

wp.gif

ksiazki.wp.jpg

stopklatkapl.jpg

ese.jpg

hist.jpg

wersja do druku