Strona główna / Literatura światowa / Łóżko

Inne książki z tej kategorii

Spotkajmy się w Monako

Hazel Gaynor, Heather Webb
Cena detaliczna: 39,99 zł

Miłość na wojennej wyspie

Jenny Lecoat
Cena detaliczna: 39,99 zł

Grona gniewu

John Steinbeck
Cena detaliczna: 65,00 zł
Łóżko

Kategoria: Literatura światowa
ISBN: 978-83-7839-208-8
Tytuł oryginału: Bed
Data wydania: 26.06.2012
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 344
Cena detaliczna: 32,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Anna Popiel

Co sprawia, że każdego ranka wstajemy z łóżka? I jak poradzić sobie w sytuacji, gdy pewnego dnia nie potrafimy znaleźć ani jednego powodu, by to zrobić? 

Mal już w dzieciństwie zachowywał się inaczej niż rówieśnicy. W dniu swoich dwudziestych piątych urodzin kładzie się do łóżka i postanawia nigdy z niego nie wstawać. Brak ruchu w połączeniu z nadopiekuńczością matki i monstrualnym apetytem sprawiają, że Mal staje się najgrubszym człowiekiem świata. Wielu dopatruje się w jego postawie światopoglądowego manifestu. Czy słusznie? Określone przez magazyn „The Bookseller” „doniosłym debiutem”, „Łóżko” jest zjadliwie zabawną przypowieścią o moralności, otyłości, sławie, depresji i niedotrzymanych obietnicach dorosłości. Jedna z najbardziej śmiałych powieści ostatnich lat. 

To obiecujący debiut z jednym z najciekawszych pomysłów, jakie widziałem w ostatnich latach: bohater odmawia aktywnego udziału w życiu i przez to wpływa na życie innych. Tragiczny i podskórnie śmieszny jest tu portret rodziny, którą spaja nie miłość, tylko wspólna konieczność. Książka jest przy tym pełna celnych i lapidarnych zdań, które chce się czytać wielokrotnie.
Michał Chaciński, TVP Kultura

To zdumiewające, ile przeciwieństw zdołał ze sobą połączyć Whitehouse w swojej debiutanckiej powieści - i wyszedł z tego cało. "Łóżko" to przecież klasyczna historia o miłości, dojrzewaniu, buncie i rodzinnych więzach, ale unosząca się w oparach absurdu, opowiedziana z iście surrealistyczną werwą oraz lirycznym czarnym humorem. Prawdziwa, chwytająca za (mocno otłuszczone) serce love story w duchu Topora i Palahniuka.
Piotr Kofta

Zadziwiająco pomysłowe opisy, genialne dowcipy. David Whitehouse jest bez wątpienia autorem, którego warto mieć na oku.
„New York Times” 

Mistrzowski debiut .
„Publishers Weekly”

Najlepsza książka, jaką od wieków czytałem. 
„The Guardian”

Wspaniała, chwytająca za serce. 
„San Francisco Chronicle”

Zwodniczo lekka, zapadająca w pamięć.
„Boston Globe”

Wstrząsająca, pomysłowa i urzekająco piękna.
„Esquire”

David Whitehouse jest cenionym brytyjskim dziennikarzem, odniósł też pierwsze sukcesy przy produkcji filmów krótkometrażowych. Jego debiutancka powieść „Łóżko” zdobyła nagrodę Tell Hell with Prizes w 2010 roku oraz nominację do Not the Booker Prize przyznawanej przez dziennik „The Guardian”.


wersja do druku