Strona główna / Literatura polska / Lenora

Inne książki tego autora

Szeroka woda

Jerzy Łukosz
Cena detaliczna: 14,00 zł

Inne książki z tej serii

Życie tam i z powrotem

Krystyna Lubelska
Cena detaliczna: 28,00 zł

Szeroka woda

Jerzy Łukosz
Cena detaliczna: 14,00 zł

SOS

Jerzy Surdykowski
Cena detaliczna: 28,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Przeklęte, zaklęte

Irena Matuszkiewicz
Cena detaliczna: 43,00 zł

Turecki honor

Mira Hafif
Cena detaliczna: 42,00 zł

Islamskie fatum

Igor Kaczmarczyk
Cena detaliczna: 44,99 zł
Lenora

Kategoria: Literatura polska
ISBN: 83-7337-639-9
Data wydania: 06.04.2004
Format: 0mm x 0mm
Cena detaliczna: 21,00 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentSeria: Z Żurawiem
Oprawa: twarda
Książka otrzymała nominację do Nagrody Nike 2005.

Jerzy Łukosz, ur. w 1958 roku we Wrocławiu, germanista z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest pisarzem wszechstronnym; pisze opowiadania, powieści, dramaty, eseje; jest tłumaczony i wydawany za granicą. Także jego sztuki teatralne doczekały się wielu realizacji, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Na „Lenorę” złożyły się dwie minipowieści. Pierwsza, „Przygotowania do ślubu”, nawiązuje przewrotnie do znanego mitu o Lenorze, którą narzeczony wzywa na ślub w zaświaty. Druga, „Powrót Telemacha”, jest opowieścią o powrocie po latach do domu rodziców, o odwiedzinach, które przynoszą zderzenie dwóch całkowicie różnych światów. Obie stanowią próbę odpowiedzi na odwieczne pytania: jak stajemy się, jesteśmy, przestajemy istnieć. A także próbę pokazania, jak radosną, fascynującą i śmiertelnie poważną zabawą może być - jest - życie.

Przedstawiamy dwa odcinki "Lenory", która czytana była w kwietniu w Radiu Wrocław.
Odcinek 9
Odcinek 15

„Przygotowania do ślubu” mają w sobie coś z urokliwych opowiadań Bohumila Hrabala, których bohaterowie, nawet mając wytyczony cel główny, nijak dojść doń prosto nie mogą, zaś liczne przeszkody zdają się być dziwnie przez nich oczekiwane i nawet wywoływane... „Powrót” zaś to historia nieomal kryminalna, pełna nieoczekiwanych tajemnic, zwrotów akcji, a nawet różnych stylistyk mających urozmaicić i tak już nieźle skomplikowany świat narracji.
Tadeusz Nyczek, Przekrój


„Lenora” to proza gęsta od znaczeń, prowokująca do głębszej refleksji, która dotyka tajemnicy ludzkiej egzystencji. Pokazuje, jak radosną, a zarazem śmiertelnie poważną grą jest życie.
Zielony Sztandar

Patroni:

wersja do druku