Strona główna / Literatura polska / Krfotok

Inne książki tego autora

Szczuropolacy. Podsłuchowisko

Edward Redliński
Cena detaliczna: 26,00 zł

Konopielka

Edward Redliński
Cena detaliczna: 17,90 zł

Listy z rabarbaru

Edward Redliński
Cena detaliczna: 24,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Czarna walizka. Drugi raz do tej samej rzeki

Katarzyna Ryrych
Cena detaliczna: 39,99 zł

Lilie królowej. Wiedźmy

Lucyna Olejniczak
Cena detaliczna: 45,00 zł

Jestem jedną z żon

Laila Shukri
Cena detaliczna: 44,00 zł
Krfotok

Kategoria: Literatura polska
ISBN: 978-83-7648-475-4
Data wydania: 02.11.2010
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 312
Cena detaliczna: 29,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Najgłośniejsza i najbardziej kontrowersyjna książka Edwarda Redlińskiego.

Historia alternatywna Polski końca XX wieku. Generał Jaruzelski nie wprowadza stanu wojennego 13 XII 1981 r. i w wyniku puczu partyjno-wojskowego zostaje odsunięty od władzy. Lech Wałęsa po zamachu na swoje życie wycofuje się z życia publicznego. Szybko postępuje destabilizacja kraju. W styczniu 1982 r. wylatuje w powietrze Pałac Kultury (symbol sowieckiej dominacji nad Polską), co doprowadza do wojny domowej i drugiego powstania styczniowego. W wyniku zbrojnej interwencji ZSRR wybucha polsko-rosyjska „wojna ojczyźniana”, zakończona rok później rozejmem w Terespolu. Ziemie Zachodnie przejmuje NRD, zaś Warmię i Mazury anektuje najeźdźca. Kraj pogrąża się w apatii. Jan Paweł II odchodzi na emeryturę, Jerzy Popiełuszko zostaje biskupem, a Adam Michnik doradcą władz w Chinach. Zbliża się narodowe referendum – czy Polska wybierze los Królestwa Kongresowego, czy dołączy do ZSRR jako 16 republika?

"Krfotok" to pamflet na naszą nową mitologię narodową. Redliński niszczy pomniki, które wznieśliśmy sobie po 1989 r. Pali Warszawę, która jest miastem zastygłym w bohaterskim geście i lubi się bardzo oglądać w tej pozie. Odrzuca tradycję, która nie uskrzydla, lecz ciąży jak garb. Robi to przekonująco pod względem artystycznym.
Zdzisław Pietrasik, „Polityka”


Edward Redliński (ur. 1940) – prozaik, dramaturg, scenarzysta, reporter. Laureat wielu nagród. W jego dorobku znajdujemy – reportaże: „Ja w nerwowej sprawie”, „Zgrzyt”; prozę: „Listy z rabarbaru”, „Konopielka”, „Awans”, „Nikiformy”, „Dolorado”, „Szczuropolacy”, „Transformejszyn”, „Telefrenia”; dramaty: „Jubileusz”, „Wcześniak”, „Pustaki”, „Cud na Greenpoincie”; oraz scenariusze filmowe według własnych powieści.

wersja do druku