Strona główna / Popularnonaukowe / Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki
Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7648-265-1
Tytuł oryginału: Taming the Infinite. The Story of Mathematics
Data wydania: 05.11.2009
Format: 163mm x 234mm
Liczba stron: 288
Cena detaliczna: 39,90 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: miękka
Tłumaczenie: Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Nasze społeczeństwo nie mogłoby funkcjonować bez matematyki. Wiele zupełnie zwyczajnych dla nas osiągnięć – od mostów wiszących i Internetu po badanie kosmosu i giełdę papierów wartościowych – opiera się na matematycznych innowacjach.

Rozwój cywilizacji i postępy w matematyce szły ze sobą ramię w ramię. Dokonane przez Greków, Arabów i Hindusów przełomy w trygonometrii umożliwiły nawigację przez oceany i odkrycie nowych lądów. Telefony komórkowe nie mogłyby działać bez niezwykłej idei obliczeń w 10 wymiarach. Nawet odtwarzanie płyty DVD wiąże się z wykorzystaniem abstrakcyjnej algebry.

W „Oswajaniu nieskończoności” Ian Stewart przystępnie wyjaśnia rachunek różniczkowy dla określenia natury, ezoteryczną dziedzinę przestrzeni wyższego wymiaru czy zaskakujący świat teorii chaosu. Nigdy przy tym nie traci z oczu najważniejszego ze wszystkich pytań – w jaki sposób matematyka umożliwiła powstanie współczesnego świata.Ian Stewart
Znany na całym świecie popularyzator matematyki. Zdobył wiele nagród za krzewienie wiedzy naukowej, między innymi Medal Michaela Faradaya przyznawany przez Towarzystwo Królewskie i złoty medal Institute for Mathematics and Its Applications. Jest autorem ponad 20 książek popularnonaukowych – między innymi: „Listy do młodego matematyka”, „Czy Bóg gra w kości?”, „Liczby natury”. Prowadzi aktywną działalność naukową i ma na swoim koncie ponad 170 artykułów naukowych. Jest profesorem matematyki na Uniwersytecie w Warwick. W 2001 roku został wybrany na członka Towarzystwa Królewskiego.


Spis treści


Przedmowa
1. Żetony, karby i tabliczki
2. Logika kształtu
3. Notacje i liczby
4. Zew nieznanego
5. Odwieczne trójkąty
6. Krzywe i współrzędne
7. Liczbowe prawidłowości
8. Ustrój świata
9. Prawidłowości w naturze
10. Ilości niemożliwe
11. Solidne podstawy
12. Trójkąty niemożliwe
13. Rozkwit symetrii
14. Algebra osiąga pełnoletność
15. Geometria gumowa
16. Czwarty wymiar
17. Kształt logiki
18. Jak bardzo to prawdopodobne
19. Przetwarzanie liczb
20. Chaos i złożoność
Literatura uzupełniająca
Indeks

wersja do druku