Strona główna / Literatura światowa / Motyl na wietrze

Inne książki z tej kategorii

Gwiazdka w Lovely Lane

Nadine Dorries
Cena detaliczna: 38,00 zł

Uciekinierzy

Diney Costeloe
Cena detaliczna: 38,00 zł

Złodziejka truskawek

Joanne Harris
Cena detaliczna: 39,99 zł
Motyl na wietrze

Kategoria: Literatura światowa
ISBN: 978-83-7648-004-6
Tytuł oryginału: Butterfly in the Wind
Data wydania: 10.02.2009
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 168
Cena detaliczna: 24,00 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: miękka
Tłumaczenie: Anna Bańkowska

Wzruszająca opowieść o miłości aż po grób,
oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia „Tojin” Okichi, 
konkubiny, wbrew własnej woli, pierwszego amerykańskiego konsula w Japonii.


Los obdarzył Okichi Saito, córkę ubogiego cieśli z japońskiego miasteczka Shimoda, niepospolitą urodą, która jednak nie przyniosła jej szczęścia. Tuż przed ślubem z ukochanym Tsurumatsu, Okichi przypadkiem wpadła w oko amerykańskiemu konsulowi generalnemu. Wbrew swej woli musiała zostać jego konkubiną i chociaż przyczyniła się do wynegocjowania korzystnych warunków traktatu między Ameryką a Japonią, już do końca życia prześladowała ją niechęć i pogarda rodaków.

Japonia, Shimoda, rok 1856. Okichi Saito jest zaręczona ze stolarzem Tsurumatsu, kiedy w zatoce ukazują się groźne kształty czarnych okrętów: to Stany Zjednoczone domagają się otwarcia japońskiego rynku. Poseł Townsend Harris, późniejszy konsul generalny, przypadkiem widzi Okichi wychodzącą z łaźni i jest oczarowany jej urodą. Japońscy dygnitarze, dla których piętnastoletnia dziewczyna jest tylko przynętą w negocjacjach, każą jej udać się do domu Harrisa i świadczyć mu „osobiste usługi”. Pięć lat później konsul wraca do kraju z powodu złego stanu zdrowia. Okichi jest wolna, ale do końca życia naznaczona piętnem nierządnicy (tojin), pozostającej na usługach „cudzoziemskiego diabła”. W tych okolicznościach próba ponownego związku z Tsurumatsu prowadzi już tylko do tragicznego końca tej wzruszającej historii o miłości.

Okichi czuła smutek, że tak już będzie zawsze: kobieta warta jest tyle, ile mężczyzna u jej boku.. Dopóki chroni ją mężczyzna o odpowiedniej pozycji, nikt nie odważy się jej opluwać. Nic nie zmieni faktu, że aby przejść przez surową kontrolę opinii publicznej, kobieta potrzebuje męskiego ramienia. (fragment książki)

Rei Kimura

Japońska dziennikarka i pisarka, z wykształcenia prawnik; autorka powieści: Japanese Magnolia, Japanese Rose, My Name is Eric. Najpopularniejszą jej książkę pt. Motyl na wietrze przełożono już na w hiszpański, polski, rosyjski, holenderski, a także tajski, hinduski i indonezyjski.

 


Patroni:wersja do druku