Strona główna / Literatura faktu, historia / Świadek. Z abp. Tadeuszem Gocłowskim rozmawia Adam Hlebowicz

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
Świadek. Z abp. Tadeuszem Gocłowskim rozmawia Adam Hlebowicz

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-7469-900-6
Data wydania: 27.11.2008
Format: 146mm x 225mm
Liczba stron: 184
Cena detaliczna: 24,90 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: miękka

Najważniejsze wydarzenia historii najnowszej z perspektywy gdańskiego arcybiskupa. Mądra opowieść o współczesnej Polsce i Polakach.


Wywiad rzeka z emerytowanym metropolitą gdańskim arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim opowiada o latach 1983-2008, kiedy był on świadkiem i uczestnikiem ważnych wydarzeń w życiu Kościoła, Polski i Europy. Ujawnia wiele nieznanych epizodów z najnowszej historii Polski i Kościoła katolickiego. To także próba odpowiedzi na szereg intrygujących pytań: co Jan Paweł II powiedział Lechowi Wałęsie w czasie ich nieformalnych spotkań w 1983 i 1987 roku? Jaki był polski papież na co dzień, w małym gronie osób, w sytuacjach nieoficjalnych? Czy tajne spotkania w Magdalence były tworzeniem nowego „układu” w Polsce? Co łączyło, a co dzieliło Jacka Kuronia i Adama Michnika? Jak doszło do pojednania Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego? Dlaczego nie udało się stworzyć wielkiej koalicji PO-PiS? Co może być nadzieją dla Polaków na przyszłość? 

Świadek to mądra opowieść o ostatnim ćwierćwieczu w życiu Polski, Kościoła i Europy, w której odnaleźć można to, co wielkie i co małe w Polakach.

Tadeusz Gocłowski CM (ur. 1931) 

Arcybiskup senior gdański. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 r. w Krakowie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Rzymie. Jest doktorem prawa kanonicznego. W 1983 r. mianowany biskupem pomocniczym gdańskim, rok później ordynariuszem tej diecezji. W latach 1992-2008 sprawował funkcję metropolity gdańskiego.

Adam Hlebowicz (ur. 1962) 

Dziennikarz, publicysta, od 1993 r. związany z Radiem Plus w Gdańsku, obecnie jego dyrektor. Absolwent historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Autor 7 książek. Za swe publikacje nagradzany przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Yorku oraz przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Spis rzeczy

Jan Paweł II
Lech Wałęsa
Okrągły Stół i rozmowy w Magdalence
III Rzeczpospolita

 


wersja do druku