Strona główna / Literatura faktu, historia / W cieniu ?ZŁEGO?

Inne książki tego autora

KABARETu STARSZYCH PANÓW wespół w zespół

Roman Dziewoński
Cena detaliczna: 44,90 zł

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
W cieniu ?ZŁEGO?

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-7469-770-5
Data wydania: 27.05.2008
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 192
Cena detaliczna: 22,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka

W cieniu ZŁEGO to subiektywny przewodnik po Warszawie przełomu lat 40. i 50., wędrówka śladami Tyrmanda przez nieistniejący już częściowo pejzaż miasta: jego widoki, dźwięki, zapachy. Roman Dziewoński nie próbuje konfrontować wizji Tyrmanda z historią – jego opowieść toczy się swobodnie, raczej na prawach felietonu niż dokumentu. 

Ukazując ścieranie się tego, co pozostało jeszcze z kultury Warszawy przedwojennej, z absurdami wkraczającego triumfalnie nowego ustroju, prowadzi nas przez MDM i Dworzec Główny, pokazuje Centralny Dom Towarowy i zaułki Pragi, zagląda do nieistniejących już kin i modnych wtedy lokali. Gawędziarski styl, gorzki dowcip, wnikliwe i ironiczne spojrzenie czynią z tego bardzo prywatnego obrazu miasta opowieść barwną i nostalgiczną, realistyczną i magiczną jednocześnie.

W tym całym ideologiczno-państwowotwórczym zamieszaniu, w chwili zakłopotania władzy, ukazała się książka opisująca rzeczywistość. A przy okazji to, czego oficjalnie nie było. Półświatek. Kartka po kartce czytelnik wyłapywał elementy składające się na prawdziwą atmosferę codzienności. ZŁY o tyle, o ile mógł odsłonił nagość króla. Podpisującym zgodę na druk być może ten kryminał, jak go zaklasyfikowano, nie wydawał się groźny. Ot, taki wentyl bezpieczeństwa. Po latach okazuje się jedyną książką opowiadającą więcej o tamtej rzeczywistości niż innym ówczesnym „inżynierom dusz” się śniło. 

 

(fragment)

 

Roman Dziewoński (ur. 1954)

Reżyser, architekt, dziennikarz radiowy, autor książek: Złamigłówka (1993; z Haliną Guryn), Sęk z Dudkiem (1999), KABARETu STARSZYCH PANÓW wespół w zespół (2002), Irena Kwiatkowska i znani sprawcy (2003), Ostatni naiwni. Leksykon Kabaretu Starszych Panów (2005; z Moniką i Grzegorzem Wasowskimi), Luka w pamięci – album (2005; teksty), Dożylnie o Dudku Edwardzie Dziewońskim (2007; z Piotrem Dziewońskim).


wersja do druku