Strona główna / Literatura polska / Histeryjki o May

Inne książki tego autora

Wyrzuty

Monika Mostowik
Cena detaliczna: 22,00 zł

Akrobatki

Monika Mostowik
Cena detaliczna: 16,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Puste wygony

Kasia Bulicz-Kasprzak
Cena detaliczna: 45,00 zł

Klątwa Langerów

Wioletta Sawicka
Cena detaliczna: 42,00 zł

Razem a nawet osobno

Barbara Kwinta
Cena detaliczna: 43,00 zł
Histeryjki o May

Kategoria: Literatura polska
ISBN: 978-83-7469-700-2
Data wydania: 26.02.2008
Cena detaliczna: 19,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka

„Histeryjki o May” to cykl opowiadań albo jedno opowiadanie w trzech odsłonach; czytelnik może uwierzyć narratorowi, może się zgodzić z tymi, którzy mieli okazję poznać May, może też posłuchać jej samej. To opowiadania o May, która jest zbyt prawdziwa, żeby mogła być piękna.

„Tego zbioru nie można nazwać po prostu powieścią ani po prostu cyklem opowiadań. Kolejne zdarzenia-przymiarki narracyjne wysnuwane są z hipotetycznych codziennych sytuacji, z typowych scenariuszy kobiecych takich jak miłość, małżeństwo, przyjaźń, choroby. Cechuje je przede wszystkim intensywne skupienie na podmiocie, które odsyła do narratorki jako osoby empatycznej do tego stopnia, że być może tożsamej z May. Empatycznej, a jednak zdystansowanej, świadomej mechanizmów opowiadania. W sprawie tożsamości czekają na nas zresztą liczne niespodzianki, charakterystyczne dla prozy Moniki Mostowik”.
- Inga Iwasiów

Monika Mostowik (ur. 1975)

Socjolożka, scenarzystka, pisarka; laureatka wielu konkursów literackich. Wydała dwa tomiki poetyckie: „Jeszcze mnie nie ma wcale” (1995) i „Weź mnie w garść” (2005), zbiory opowiadań „taka ładna” (2004) i „Akrobatki” (2006) oraz powieść „Wyrzuty” (2007). Publikowała m.in. w „Kursywie”, „Arytmii”, „Pracowni”, „Ha!arcie”, „Undergruncie”, „Kulturze”, „Kartkach”, „Czasie Kultury”, „Kresach”, „Toposie”, „Megalopolis”, „Studium”, „Frazie” i „Dekadzie Literackiej”. Mieszka i pracuje w Krakowie.


wersja do druku