Strona główna / Literatura faktu, historia / Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu

Inne książki tego autora

Limeryki czyli o plugawości i promienistych szczytach nonsensu

Anna Bikont, Joanna Szczęsna
Cena detaliczna: 25,00 zł

Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny

Anna Bikont, Joanna Szczęsna
Cena detaliczna: 45,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7469-438-6
Data wydania: 07.11.2006
Cena detaliczna: 69,90 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: twarda
Anna Bikont i Joanna Szczęsna zostały wyróżnione za książkę „Lawina i kamienie” Nagrodą Wielką Fundacji Kultury za rok 2006.

Książka „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” Anny Bikont i Joanny Szczęsnej otrzymała honorową nagrodę podczas Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych Biblioteki Raczyńskich (edycja Książka Jesieni 2006).

„Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” Anny Bikont i Joanny Szczęsnej to opowieść o losach polskich pisarzy, którzy zaraz po wojnie wstąpili w szeregi zwolenników nowego ładu, by stać się jego żarliwymi wyznawcami i służyć mu piórem, a potem przeszli do jawnej opozycji wobec systemu.
Co nimi kierowało w ich powojennych wyborach? Czy konformizm, żądza władzy i pieniędzy, czy te same wartości, które zadecydowały o ich przejściu do opozycji? Ta reporterska opowieść o losach sześciu pisarzy - Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego, Wiktora Woroszylskiego i Adama Ważyka wpisuje się w sam środek obecnych debat publicznych o rozliczaniu się z działalności w czasach PRL.

Jest to dzieło wybitne. Ma swoją twardość badawczą i źródłową, ma miękkość i lekkość piórka, ma w sobie odwagę i ma mądrość. I jest też w sumie wielkim manifestem w obronie wielkiej literatury, do której miłość bywa trudna ale zawsze warto dobrze się zakochać.
Wiesław Władyka, Polityka

wersja do druku