Strona główna / Biografie, wspomnienia / Gwiezdny bohater. Prawda i legenda o Juriju Gagarinie

Inne książki z tej kategorii

Niebo bez ptaków

Danuta Brzosko-Mędryk
Cena detaliczna: 59,99 zł

Wiem, jak wygląda piekło. Alina Dąbrowska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Alina Dąbrowska, Wiktor Krajewski
Cena detaliczna: 43,00 zł

Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechu

Zbigniew Korpolewski
Cena detaliczna: 43,00 zł
Gwiezdny bohater. Prawda i legenda o Juriju Gagarinie

Kategoria: Biografie, wspomnienia
ISBN: 83-7469-349-5
Data wydania: 20.07.2006
Format: 151mm x 231mm
Liczba stron: 200
Cena detaliczna: 39,90 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Dwunastego kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek w historii poleciał w kosmos. Podróż orbitalna statkiem Wostok trwała zaledwie 108 minut, lecz przyniosła mu światową sławę. Radziecki kosmonauta wciąż pozostawał jednak osobą niezwykle tajemniczą. W biografii „Gwiezdny bohater” po raz pierwszy opowiedziana została prawda o drodze, jaką przebył - od wiejskiego chłopca po bożyszcze wiwatujących tłumów - o późniejszym upadku, gdy z trudem wytrzymywał napór nagłej sławy, o jego rozczarowaniu swą ojczyzną, a także kulisach jego tajemniczej śmierci w wieku zaledwie 34 lat. Dzięki lekturze tej książki czytelnik będzie mógł poznać także fascynujące szczegóły ściśle tajnego radzieckiego programu kosmicznego - jego zdobycze techniczne, triumfy i porażki. Autorzy przytaczają liczne fragmenty wnikliwych, często poruszających rozmów z członkami rodziny, przyjaciółmi, kolegami, aniołami stróżami z KGB i rywalami Gagarina, którzy na ogół dopiero teraz, po latach, zdecydowali się mówić na te tematy. Na kanwie ich cennych świadectw udało się nie tylko odtworzyć nieznaną historię pierwszego kosmonauty, ale i ukazać nieznane oblicze państwa, które dzięki Gagarinowi mogło święcić triumfy.

Bardzo dobra książka. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy pasjonują się lotami kosmicznymi. Także dla tych, których ciekawi Rosja i dla tych, których intryguje pytanie, dlaczego człowiek wciąż przekracza nowe granice.
Jan Strzałka, Tygodnik Powszechny

Gdy eksperymentowaliśmy na psach 50% z nich przeżyło; jak wiadomo człowiek zniesie więcej niż pies - ta wypowiedź jednego z naukowców zaangażowanych w radziecki program podboju kosmosu doskonale ilustruje, jakim kosztem ZSRR udało się wystać na orbitę Jurija Gagarina. Jego dzieje - od małego majsterkowicza po rozczarowanego komunizmem bohatera narodowego - czyta się jednym tchem jak dobrą powieść sensacyjną. Książka tak naprawdę nie ma zakończenia, ponieważ do dziś nie znamy okoliczności śmierci pierwszego kosmonauty.
Focus

Patroni:

wersja do druku