Strona główna / Literatura faktu, historia / Uczeni w anegdocie

Inne książki tego autora

300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 2

Andrzej K. Wróblewski
Cena detaliczna: 49,90 zł

300 uczonych prywatnie i na wesoło. Tom 1

Andrzej K. Wróblewski
Cena detaliczna: 49,90 zł

Uczeni w anegdocie. Poczet drugi

Andrzej K. Wróblewski
Cena detaliczna: 24,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
Uczeni w anegdocie

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7337-815-4
Data wydania: 15.09.1999
Format: 125mm x 200mm
Liczba stron: 296
Cena detaliczna: 24,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
"Gdy stary plotkarz Diogenes Laertios przekazuje nam, że Tales z Miletu podczas obserwacji nieba wpadł do dołu, natomiast Arystoteles wadliwie wymawiał niektóre zgłoski, a nadto miał bardzo chude nogi, maleńkie oczy, ubierał się wykwintnie, nosił pierścienie i starannie pielęgnował zarost, to postacie te nabierają cech ludzkich, które trudno byłoby dostrzec w ich marmurowych popiersiach.
Szkoda, że biografie uczonych czy ich życiorysy w encyklopediach są przeważnie suche i ograniczają się do wyliczenia najważniejszych faktów. Cechy osobiste uczonych, ich indywidualności, charaktery, upodobania, przywary i cnoty bywają wstydliwie pomijane przez biografów uznających, że nie przystoi rozważać takich rzeczy, gdy mowa o wielkich ludziach. A przecież uczeni są przede wszystkim ludźmi.
Podstawą niniejszego zbioru anegdot o znanych uczonych są teksty, którymi od przeszło siedmiu lat wypełniam co miesiąc ostatnią stronę miesięcznika "Wiedza i Życie". Teksty te zostały przejrzane, uzupełnione, poprawione i przystosowane do wydania książkowego. Dane o życiu uczonych i anegdoty zostały zaczerpnięte z wiarygodnych źródeł, których wykaz znajduje się na końcu książki."


Warszawa, czerwiec 1999 r.

Z przedmowy
Andrzej K. Wróblewski


Andrzej Kajetan Wróblewski, profesor fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, szkicuje delikatną kreską portrety najwybitniejszych uczonych, opowiada o ich perypetiach w życiu codziennym, a także o nieoczekiwanych sukcesach i sromotnych czasem porażkach. Jego felietony, pełne anegdot, ekscentrycznych postaci i ciekawostek, zostały zebrane w niniejszym tomie. Ku pokrzepieniu serc maluczkich.

wersja do druku

Pozostałe wydania
Cena:
24,00 zł
miękka