Strona główna / Autorzy / Sidney Sheldon

Aktualności

21.01.2020

Spotkanie z synem Seweryny Szmaglewskiej

W niedzielę 2 lutego o godz. 16.30 zapraszamy do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie (ul.Tłomackie 3/5) na spotkanie z Jackiem Wiśniewskim, synem Seweryny Szmaglewskiej, autorki książki "Dymy nad Birkenau".

Wywiady

23.01.2020

Wszyscy mamy w sobie czynnik diabła.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Craigem Russellem, autorem książki "Czynnik diabła"

Posłuchaj i zobacz

22.01.2020

Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania zapowiadającego najnowszą książkę Marcina Margielewskiego "Zaginione arabskie księżniczki".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem nieletnią żoną Laila Shukri
  2. Doktor Sen Stephen King
  3. Upadek Gondolinu. Pod redakcją Christophera Tolkiena J.R.R. Tolkien

Fotogaleria

więcej »
Sidney Sheldon

Wszystkie bez wyjątku powieści Sidneya Sheldona, a napisał ich 15, znajdowały się na pierwszym miejscu prestiżowej listy bestsellerów pisma "New York Times". Przetłumaczone na 51 języków, sprzedane w nakładzie 280 milionów egzemplarzy, znane są czytelnikom w ponad 180 krajach. Sheldon, uznawany jest za jednego z najbardziej płodnych twórców - ma także na swoim koncie ponad 200 scenariuszy telewizyjnych, 25 filmowych i 8 sztuk teatralnych. Do ostatniej edycji Księgi Rekordów Guinnessa został wpisany jako najczęściej tłumaczony autor w historii światowej literatury.

*****
Sidney Sheldon urodził się w Chicago w 1917 roku. Jego ojciec nie przeczytał żadnej książki, a on sam jako jedyny z rodziny zdobył wykształcenie. Do dziś uważa za cud fakt, że został pisarzem. W wieku 17 lat opuścił dom i wyruszył do Los Angeles z mocnym postanowieniem zdobycia pracy scenarzysty. Nie zrażając się początkowymi niepowodzeniami, napisał streszczenie powieści Steinbecka "Myszy i ludzie" i wysłał je do wszystkich większych wytwórni filmowych. W ciągu 3 dni otrzymał odpowiedź z każdego miejsca. Początkowo pracował dla studia Universal, potem m.in. dla MGM i Paramount Pictures.
Kolejny etap jego kariery związany był z telewizją i z teatrami na Broadway'u. Nie sposób wymienić wszystkich programów, których był twórcą. W ciągu 2 lat napisał 78 rewelacyjnych scenariuszy do "The Patty Duke Show", wymyślił bijące rekordy popularności seriale: "Hart to Hart" oraz "I Dream of Jeanne", którego był też reżyserem i producentem. Kiedy miał zaledwie 25 lat jednocześnie wystawiano 3 jego musicale na Broadway'u. Wielokrotnie uhonorowany najważniejszymi nagrodami jest zdobywcą Oskara za scenariusz do filmu "Bachelor and the Bobby Soxer" i Tony'ego za sztukę "Redhead".
Pisaniem książek zajął się późno, bo dopiero po ukończeniu pięćdziesiątego roku życia. Jego pierwsza powieść została odrzucona przez pięć różnych wydawnictw, ale w końcu opublikowana odniosła wielki sukces. Krytyka uznała "Nagą twarz" za najlepszą sensacyjną książkę roku, a pisarz otrzymał za nią nagrodę im. Edgara Allana Poe. Od tamtego czasu każdy jego kolejny tytuł momentalnie stawał się wielkim hitem wydawniczym. Większość jego powieści została zaadaptowana przez film i telewizję.
Sheldon ceni sobie niezwykle wolność jaką daje pisanie powieści, które w przeciwieństwie do pracy nad filmem nie wymaga od niego współpracy z setkami ludzi. Fabuła każdej z jego książek jest zawsze oparta na autentycznych wydarzeniach, a autor przykłada dużą wagę do rzetelnego ich zrelacjonowania, spędzając wiele czasu nad udokumentowaniem miejsca akcji. Głównymi bohaterkami powieści Sheldona są z reguły kobiety - inteligentne, atrakcyjne, zaradne, o silnych osobowościach, które zwyciężają przeciwności losu. Pisarz nie wierzy w mit "głupiej blondynki".
Będąc gorliwym orędownikiem wolności prasy Sheldon przeciwstawia się wszelkim formom cenzury. Jego przeciwnicy często zarzucają mu niemoralność. Wiele czasu poświęca na działalność charytatywną wspierając instytucje związane z literaturą, pomaga bezdomnym.
W 1985 roku, po ponad 30 latach małżeństwa, zmarła jego pierwsza żona Jorja, znana i uznana dekoratorka wnętrz. Ich jedyna córka Mary, będąc nastolatką zadebiutowała jako poetka i wkrótce poszła w ślady ojca pisząc powieści. Sheldon wraz z drugą żoną podróżuje między domami, które ma w Londynie, Palm Springs i w Los Angeles i pisze swoją autobiografię.
Bohaterkami jego najnowszej książki noszącej tytuł: "Opowiedz mi swoje sny" są trzy młode, piękne kobiety podejrzane o popełnienie serii morderstw. Akcja, oparta jak zwykle na faktach, przenosi się z Londynu do Rzymu, z Quebecku do San Francisco w tempie, które oszołomi czytelnika.Książki tego autora:

Krwawa linia

Sidney Sheldon

Niebo się wali

Sidney Sheldon

Niezawodny plan

Sidney Sheldon

Nieznajomy w lustrze

Sidney Sheldon

Opowiedz mi swoje sny

Sidney Sheldon

Ranek, południe, noc

Sidney Sheldon