Żyrafa czyli po co i jak czytać poetów współczesnych


29.50 

  • Data wydania: 29.02.2000
  • Oprawa: miękka
  • Format: 155 x 235 mm
  • Liczba stron: 304
  • ISBN: 83-7255-088-3
  • EAN: 9788372550880

„NAGRODĘ EDUKACJA 2001” w kategorii „Książki pomocnicze dla nauczycieli”

*****


– Takiego zwierzęcia nie ma! – wykrzyknął, jak wiadomo, pewien gość ogrodu zoologicznego na widok żyrafy.

– Takiej książki nie ma! – tłumaczył nam pewien doświadczony redaktor, kiedy usłyszał, że napisaliśmy ją dla licealistów, ale i dla profesorów habilitowanych.
Czytelniku! Sprawdź sam, czy żyrafa istnieje. Z nadzieją, że nie zaprzeczysz, oddajemy Ci do rąk książkę, której nie ma… choć naprawdę nie jest ona żartem.

Całkowita nowość wśród prac z dziedziny sztuki interpretacji. Książka w pełni oryginalna, odkrywcza naukowo, a przy tym odznaczająca się klarownym, żywym i interesującym wykładem. Adresowana zarówno do badaczy literatury XX w., jak i – przede wszystkim – studentów, nauczycieli i licealistów. Zawiera 8 studiów, poświęconych poezji Cz. Miłosza, J. Czechowicza, K.I. Gałczyńskiego, K.K. Baczyńskiego, A. Świrszczyńskiej, W. Szymborskiej, T. Karpowicza i M. Białoszewskiego.
Każdy z rozdziałów można czytać jako fascynujący szkic o całej poezji wybranego twórcy, ukazujący na podstawie wnikliwych interpretacji poszczególnych wierszy, jak zmaga się on z wielkimi pokusami i najważniejszymi pytaniami naszych czasów. Można też – posługując się Indeksem utworów omówionych obszerniej – odnaleźć interpretację określonego wiersza i sprawdzić (z pomocą uwag na marginesie), do jakich wniosków prowadzi wykonanie konkretnego zadania z zakresu analizy. Szybkie i efektywne odnalezienie potrzebnych informacji ułatwiają również streszczenia rozdziałów w Spisie rzeczy, Indeks motywów i tematów, Indeks osób i utworów oraz Bibliografia interpretacji. Książkę wzbogacają liczne ilustracje (w większości kolorowe), starannie dobrane i opatrzone interesującym komentarzem.