Strona główna / Popularnonaukowe / Żyrafa czyli po co i jak czytać poetów współczesnych
Żyrafa czyli po co i jak czytać poetów współczesnych

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-7255-088-3
Cena detaliczna: 29,50 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
"NAGRODĘ EDUKACJA 2001" w kategorii "Książki pomocnicze dla nauczycieli"

*****


- Takiego zwierzęcia nie ma! - wykrzyknął, jak wiadomo, pewien gość ogrodu zoologicznego na widok żyrafy.

- Takiej książki nie ma! - tłumaczył nam pewien doświadczony redaktor, kiedy usłyszał, że napisaliśmy ją dla licealistów, ale i dla profesorów habilitowanych.
Czytelniku! Sprawdź sam, czy żyrafa istnieje. Z nadzieją, że nie zaprzeczysz, oddajemy Ci do rąk książkę, której nie ma... choć naprawdę nie jest ona żartem.


Całkowita nowość wśród prac z dziedziny sztuki interpretacji. Książka w pełni oryginalna, odkrywcza naukowo, a przy tym odznaczająca się klarownym, żywym i interesującym wykładem. Adresowana zarówno do badaczy literatury XX w., jak i - przede wszystkim - studentów, nauczycieli i licealistów. Zawiera 8 studiów, poświęconych poezji Cz. Miłosza, J. Czechowicza, K.I. Gałczyńskiego, K.K. Baczyńskiego, A. Świrszczyńskiej, W. Szymborskiej, T. Karpowicza i M. Białoszewskiego.
Każdy z rozdziałów można czytać jako fascynujący szkic o całej poezji wybranego twórcy, ukazujący na podstawie wnikliwych interpretacji poszczególnych wierszy, jak zmaga się on z wielkimi pokusami i najważniejszymi pytaniami naszych czasów. Można też - posługując się Indeksem utworów omówionych obszerniej - odnaleźć interpretację określonego wiersza i sprawdzić (z pomocą uwag na marginesie), do jakich wniosków prowadzi wykonanie konkretnego zadania z zakresu analizy. Szybkie i efektywne odnalezienie potrzebnych informacji ułatwiają również streszczenia rozdziałów w Spisie rzeczy, Indeks motywów i tematów, Indeks osób i utworów oraz Bibliografia interpretacji. Książkę wzbogacają liczne ilustracje (w większości kolorowe), starannie dobrane i opatrzone interesującym komentarzem.

wersja do druku