Strona główna / Literatura faktu, historia / Zespół „TOR”

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
Zespół „TOR”

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7255-659-8
Data wydania: 18.09.2000
Format: 175mm x 250mm
Liczba stron: 288
Cena detaliczna: 69,00 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: twarda
Czy istnieje miejsce, w którym można być jednocześnie razem i osobno? Ocierać się o politykę i zachować wolność twórczą? Ile było w historii kina zespołów, które zgromadziły tyle indywidualności?
Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, nie jest monografią zespołu filmowego "Tor". Nie omawiamy w niej krytycznie filmów, jakie w "Torze" powstały. Nie szkicujemy pełnej historii studia Stanisława Różewicza i Krzysztofa Zanussiego. Ot, po prostu, z okruchów pamięci, próbujemy odtworzyć atmosferę "Toru", zbudować opowieść o ludziach, o kinie i czasie, jaki się nad nami przetoczył. O cząstce dziejów naszego kraju - potyczkach w ministerialnych i cenzorskich gabinetach, o wybuchu "Solidarności", stanie wojennym i rodzącym się polskim kapitalizmie.

Barbara Hollender
Zofia Turowska

O powstałym w 1976 roku Zespole Filmowym "Tor" opowiadają jego twórcy i współpracownicy. Uczestnikami fascynującej rozmowy, ułożonej z zebranych przez autorki wypowiedzi artystów - bo taka jest forma książki - są: Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Marczewski, Filip Bajon, Edward Żebrowski, Krzysztof Piesiewicz i wielu innych. Mówiąc, często w sposób bardzo osobisty, o własnej pracy i życiu, kreślą oni barwny i sugestywny obraz niezwykłej instytucji kulturalnej, której trwały dorobek stanowią tak wybitne filmy jak: Rejs, Iluminacja, Barwy ochronne, Amator, Dekalog, Podwójne życie Weroniki, Trzy kolory: niebieski, biały, czerwony, Ucieczka z kina Wolność...
Barbara Hollender - krytyk filmowy, ma w swoim dorobku ponad sto wywiadów z wybitnymi twórcami i aktorami kina polskiego i światowego, dziennikarka "Rzeczpospolitej", współautorka książki Gwiazdy w zbliżeniu.
Zofia Turowska - dziennikarka, współautorka książek Kto tu wpuścił dziennikarzy, Filmówka, autorka bestselleru Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką (ponad 30 tysięcy sprzedanych egzemplarzy).

wersja do druku