Strona główna / Literatura faktu, historia / Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
Zarządca do spraw śmierci. Odilo Globocnik, eksterminacja i obozy zagłady

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-8069-455-2
Tytuł oryginału: Zwei Millionen ham'ma erledigt: Odilo Globocnik - Hitlers Manager des Todes
Data wydania: 27.09.2016
Format: 150mm x 211mm
Liczba stron: 352
Cena detaliczna: 45,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Monika Kilis
SS-Brigadeführer Odilo Globocnik, od listopada 1939 roku dowódca SS i Policji w Dystrykcie Lublin, przeszedł do historii przede wszystkim jako autor potwornego planu fizycznej likwidacji stłoczonych w gettach Żydów za pomocą trującego gazu. Pomysł szybko zyskał akceptację Berlina. Od marca 1942 roku do obozów zagłady Bełżec, Sobibór i Treblinka zaczęły regularnie przyjeżdżać pociągi śmierci.
Wraz z kierowaną przez Globocnika Akcją Reinhardt masowe, przemysłowe wręcz ludobójstwo osiąga dotychczas niespotykane rozmiary. Do września 1943 roku w samych tylko komorach gazowych ginie co najmniej 1,5 miliona ludzi. Zabiłem dwa miliony ludzi – z  cyniczną brutalnością stwierdzi Globocnik w maju 1945 roku.
Określany przez historyków jako archetypiczny nazistowski oprawca, Odilo Globocnik pozostał mimo wszystko człowiekiem bez twarzy, symbolem maszyny do zabijania, wykonawcy, który zaprzedał złu całą swoją osobowość i człowieczeństwo. Komendant obozu Auschwitz, Rudolf Höss, po wojnie wypowie o nim znamienne zdanie: Żydów, jeśli nie byli mu potrzebni do pracy, chciał likwidować na miejscu.

„Zarządca do spraw śmierci” Johannesa Sachslehnera to doskonale napisana historia budowniczego obozów zagłady, potwora, który uczynił z eksterminacji przemysł działający na masową skalę.


Johannes Sachslehner studiował germanistykę i historię na Uniwersytecie Wiedeńskim. W latach 1982–1985 wykładał język i literaturę niemiecką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor licznych publikacji historycznych, m.in. biografii komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie, Amona Götha.

wersja do druku