Zagadki z przeszłości. O pierwszych etapach ewolucji człowieka


29.90 

  • Seria: Na ścieżkach nauki
  • Data wydania: 22.01.2009
  • Oprawa: miękka
  • Format: 142 x 202 mm
  • Liczba stron: 144
  • ISBN: 978-83-89325-23-5
  • EAN: 9788389325235

Kim jesteśmy? Skąd przybywamy? Dokąd zmierzamy? 

Marzeniem każdego paleoantropologa jest wykopanie szczątków należących do nieznanego dotychczas gatunku, a jeszcze lepiej rodzaju, i nadanie mu nazwy. Być może dlatego właśnie wyróżnia się obecnie całe mnóstwo gatunków i podgatunków kopalnych zwierząt, w tym hominidów, czyli naszych bezpośrednich przodków. W przypadku niektórych z nich nauce dostępne są jedynie fragmentaryczne kości palców lub pojedyncze zęby. Czy rzeczywiście od analizy kilku zębów australopiteka do teorii o jego życiu rodzinnym wiedzie droga wolna od bezpodstawnych wniosków?

To trochę jak układanie puzzli, gdy nie ma się bladego pojęcia, co przedstawia obraz, z którego je wycięto. Gigantycznych puzzli. Tysiące kolorowych kawałeczków i żadnej wskazówki w postaci zdjęcia na pudełku. Ciężka sprawa. A teraz wyobraźmy sobie, że z wielu tysięcy mamy przed sobą tylko, powiedzmy, dziesięć losowo wybranych kawałków. Przesuwamy je po stole we wszystkich możliwych kierunkach i właśnie w momencie, kiedy wydaje nam się, że wiemy, co przedstawia obraz, ktoś znajduje pod stołem jedenasty kawałek, który złośliwie zupełnie nie pasuje do naszej koncepcji.

Książka Agnieszki Herman jest powieścią kryminalną i dziennikiem z podróży w jednym. Jest tu wszystko: tajemnice, nieznane szczątki, poszukiwacze skamieniałości, podróżnicy, afrykańskie sawanny i pustynie, dociekliwi badacze pochyleni nad skrzyniami pełnymi eksponatów. Wszystko doprawione naukowymi ambicjami i nietuzinkowymi osobowościami. A w tle całej tej intelektualnej rozrywki przewija się refleksja, że sens tej historii – naszej historii – jest ważny. A przecież samo rozwikływanie zagadki jest zawsze dużo bardziej fascynujące niż jej rozwiązanie. 

Agnieszka Herman (ur. w 1975 roku w Gdańsku) 

Jest oceanografem, pracuje jako adiunkt w Zakładzie Oceanografii Fizycznej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie zajmuje się m.in. modelowaniem procesów fizycznych w morzu. Zainteresowanie paleoantropologią i ewolucją człowieka – dziedzinami bardzo odległymi od jej pasji zawodowych – wywodzi się z jej wieloletniej fascynacji ewolucją biologiczną i mechanizmami jej działania. Wyrazem tych zainteresowań jest niniejsza książka. Mejl: .

Spis rzeczy

Wstęp Paleoantropologiczne zadziwienia
Rozdział 1: East Side Story
Rozdział 2: Ślady z przeszłości
Rozdział 3: Toumai znaczy nadzieja
Rozdział 4: Elementów układanki przybywa
Rozdział 5: Dwunożna małpa
Rozdział 6: Pamiętajcie o bonobo
Rozdział 7: Z Archiwum X
Rozdział 8: O genach, mutacjach i konsekwencjach przypadkowego seksu
Rozdział 9: It’s the gene expression, stupid!
Rozdział 10: Dygresje o ewolucji i okolicach
Tabele
Indeks