Strona główna / / Aktualności / Z dzieckiem w świat wartości - wykłady z ćwiczeniami

Nowości

Wyśniłam cię, córeczko

Diane Chamberlain
Cena detaliczna: 39,99 zł

Gra w kłamstwa

Ruth Ware
Cena detaliczna: 42,00 zł

I niech zginę

Sarah Pinborough
Cena detaliczna: 39,99 zł

Zapowiedzi

Ceremonia

Wanda Żółcińska
Cena detaliczna: 37,00 zł

Jej drugie życie

Manula Kalicka
Cena detaliczna: 37,00 zł

Jej piękna twarz

Robyn Harding
Cena detaliczna: 38,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Trump pod ostrzałem Michael Wolff
  2. Niebieska sukienka Grażyna Jeromin-Gałuszka
  3. Materiał ludzki Piotr Borlik

Fotogaleria

więcej »
20.03.2019

Z dzieckiem w świat wartości - wykłady z ćwiczeniami

W poniedziałek 15 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy do księgarni "Z Bajki" w Poznaniu (os. Przyjaźni 125C) na spotkanie z Ireną Koźmińską i Elżbietą Olszewską, autorkami książki "Z dzieckiem w świat wartości".

Spotkanie odbędzie się w formie wykładów z ćwiczeniami na temat zaspokajania potrzeb emocjonalnych dziecka i sztuki doboru lektur, aby pomagały dzieciom wzrastać w świecie wartości moralnych.
Wykłady dla rodziców, dziadków i nauczycieli, wszystkich, którym zależy, aby ich dzieci wyrosły na prawych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Bowiem mocny system wartości moralnych jest bardziej skuteczny w zapobieganiu złym zachowaniom niż surowa dyscyplina.

Zaczniemy od szacunku, uczciwości, odpowiedzialności, odwagi i pokojowości. To pierwsze z 12 fundamentalnych wartości. Przy każdej z omawianych wartości wskażemy na literaturę - książki, których bohaterowie tę wartość prezentują. Ćwiczenia, które wykonamy będą takimi zadaniami, które będzie można też przeprowadzić z dziećmi, aby dobitnie dać im odczuć dlaczego warto jest praktykować określoną wartość. W myśl zasady, że uczymy się najlepiej przez doświadczenie.

Nauczycielom wystawiamy zaświadczenia o szkoleniu.

Prowadzenie: Krystyna Adamczak - Koordynator Wojewódzki Fundacji Cała Polska czyta dzieciom. Członkini Rady Literackiej Fundacji.

Bilety 25 zł

Rejestracja: ksiegarniazbajki@gmail.com lub 61 8200-582

Zapraszamy!


O książce:
Dajmy każdemu dziecku kompas moralny na całe życie!

Jak być autorytetem dla dziecka?
Psycholodzy często porównują dziecko w procesie wychowania do walizki - możemy z niej wyjąć to, co uprzednio do niej włożymy. Powinniśmy je zatem nauczyć, najlepiej poprzez własne postępowanie, co oznaczają pojęcia: odpowiedzialność, prawdomówność, odwaga, przeciwstawianie się złu. Dziecko dzięki takiemu systemowi wychowania ma szansę, by dokonywać w przyszłości trafnych życiowych wyborów i przekonać się, że przestrzeganie moralnych drogowskazów prowadzi je do sukcesu.
Szczególnie ważne jest to właśnie teraz - w dobie silnego oddziaływania mediów, wywierania presji przez grupy towarzyskie, w które dziecko na pewno trafi. Dla rodziców z lektury tej książki płynie inna lekcja, oczywista tylko z pozoru - wychowanie nie jest łatwe.
Ta książka oprócz wiedzy psychologicznej zawiera praktyczne ćwiczenia i podpowiedzi, jak postępować, by dziecko - już na etapie bycia przedszkolakiem, aż po nastolatka, miało szansę na mądre i odpowiedzialne kierowanie swoim życiem.

To jest ważna książka dla mądrych i wrażliwych dorosłych, często pogubionych w dzisiejszym świecie. Daje im nie tylko wskazówki, ale przede wszystkim, pewność i nadzieję, że opierając swoje działania i kontakty z dzieckiem na wartościach, sprzyjają jego dorastaniu i przekształcaniu się w szczęśliwą dorosłą osobę - ciekawą świata, ale i potrzebującą bliskości ludzi oraz umiejącą dawać to innym.
prof. dr hab. Anna Brzezińska, psycholog

Siłą tej książki jest jej praktyczny charakter. Autorki, odwołując się do konkretnych doświadczeń oraz zmuszając do refleksji, pomagają rodzicom i wychowawcom nie tylko wprowadzić dzieci w świat wrażliwości moralnej i uczuciowej, lecz także uczyć je podejmowania właściwych decyzji.
prof. dr hab. Tadeusz Gadacz, filozof

Ten wspaniały poradnik dla rodziców nie tylko przypomina nam o tym, jak ważne są wartości i jak łatwo się bez nich pogubić, ale też pokazuje, jak sprawić, aby wartości były żywe, praktykowane i dawały nam mocną podstawę do rozwoju i życia w zgodzie z nimi.
Elżbieta Nerwińska - dyrektor Centrum Pozytywnej Edukacji

Wielkie wyrazy uznania należą się Autorkom za tę książkę, gdyż jest ona niezbędnym elementarzem postępowania z dziećmi. Jeśli dziecko w pierwszych latach życia nie przyswoi sobie, co znaczy: szacunek dla innych, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga i sprawiedliwość, to nie będzie w stanie w dorosłym życiu na tych wartościach opierać swojego postępowania.
prof. dr hab. Andrzej Zoll, prawnik

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, aby były samodzielne, zbudowały trwałe rodziny, wnosiły twórczy wkład w życie społeczne. Między tym, czego pragniemy, a tym, co obserwujemy wokół nas, narasta jednak niepokojąca dysproporcja: we współczesnym świecie coraz więcej dzieci ma zaburzenia emocjonalne, wykazuje nieprzystosowanie społeczne, cierpi na depresję, popada w uzależnienia, popełnia samobójstwa. Nauczyciele alarmują, że uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum nie rozumieją prostych tekstów i poleceń, badania pokazują, że co piąty polski piętnastolatek jest funkcjonalnym analfabetą* [przyp red.: Według badań profesora Zbigniewa Kwiecińskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu]. Trudności językowe przekładają się na problemy z myśleniem i dzieje się to w coraz bardziej skomplikowanym świecie, wymagającym rosnącej wiedzy i sprawności umysłu. Z mediów i relacji znajomych słyszymy o aktach agresji i wandalizmu popełnianych przez dzieci i młodzież, docierają do nas wstrząsające doniesienia o tym, że młodzi ludzie sponiewierali kogoś, ciężko okaleczyli, a nawet zabili. Zachowania te są równie okrutne, co bezmyślne, a powody podawane przez sprawców absurdalnie błahe. Co takiego się dzieje, że coraz więcej dzieci ma problemy i sprawia problemy? Czy dzieci rodzą się gorsze niż pięćdziesiąt lub trzydzieści lat temu?
Nie, dzieci rodzą się takie same, z takimi samymi potrzebami. Dorastają jednak w zupełnie innym świecie niż ich dziadkowie, a nawet rodzice. Otrzymują coraz mniej tego, co jest im niezbędne do zdrowego rozwoju: czasu i miłości rodziców, stymulacji intelektualnej, kontaktów z wysoką kulturą i pozytywnych wzorców zachowań, a coraz więcej tego, co szkodliwe: samotności, skierowanej przeciwko nim przemocy, przykładów agresji i prostactwa, antywzorców. Ich potrzeby emocjonalne** [przyp. red.: Dr Daniel Goleman, autor Inteligencji emocjonalnej definiuje zdrowie emocjonalne jako dobre samopoczucie psychiczne i moralne, umiejętność racjonalnego myślenia oraz budowania dobrych i trwałych więzi z ludźmi. Za Golemanem, w niniejszej książce, a także w praktyce prowadzonej przez nas Fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" przyjmujemy, że zdrowie emocjonalne składa się z trzech warstw - psychicznej, umysłowej i moralnej, i konsekwentnie - potrzeby emocjonalne są to potrzeby psychiczne, umysłowe i moralne] - są zaniedbywane. Dzieci poddawane są wszechobecnej demoralizacji.

Irena Koźmińska - założycielka i prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" oraz amerykańskiej Fundacji "BCXXI – Child Awareness Program for Poland", członek zarządu International Center for Missing and Exploited Children. Po pobycie w USA w latach 1994 - 2000, związanym z pełnieniem przez jej męża funkcji ambasadora Polski, zainicjowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom" oraz Program Nauczania Wartości "Szkoła z charakterem". Mieszka w Warszawie, ma córkę Kingę.

Elżbieta Olszewska - członek zarządu i dyrektor programowy Fundacji "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". Jest współautorką programów edukacyjnych Fundacji, m.in. "Dzieciństwo na całe życie" oraz "Szkoła z charakterem". Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu zdrowia emocjonalnego dzieci oraz Programu Nauczania Wartości. Mieszka w Toruniu, gdzie wraz z mężem założyła interaktywne Muzeum Piernika. Ma dwie córki - Bognę i Zuzię.

wersja do druku