Strona główna / Literatura polska / Wyspa kobiet

Inne książki tego autora

Kalinowe serce

Teresa Ewa Opoka
Cena detaliczna: 35,00 zł

Żona psychopaty

Teresa Ewa Opoka
Cena detaliczna: 34,00 zł

Naprawa i wypożyczanie mężczyzn

Teresa Ewa Opoka
Cena detaliczna: 32,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Czarna walizka. Drugi raz do tej samej rzeki

Katarzyna Ryrych
Cena detaliczna: 39,99 zł

Lilie królowej. Wiedźmy

Lucyna Olejniczak
Cena detaliczna: 45,00 zł

Jestem jedną z żon

Laila Shukri
Cena detaliczna: 44,00 zł
Wyspa kobiet

Kategoria: Literatura polska
ISBN: 978-83-7648-611-6, 978-83-7648-404-4
Data wydania: 08.06.2010
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 248
Cena detaliczna: 28,00 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: miękka
Krzepiąca historia o sile kobiecej przyjaźni.

Moja wyspa, pomyślała Joanna, ogarniając wzrokiem kępy floksów, lilii, szmaragdowe łąki i mocną ścianę lasu. Podobno są marzenia, które, gdy się spełnią, bywają przekleństwem. Jej się udało.

Joanna, popularna kompozytorka i kobieta po przejściach, osiada na wsi. Kupuje zrujnowany pałac, remontuje go i wreszcie jest szczęśliwa.

Latem odwiedza ją siostrzenica z przyjaciółkami. Joanna z dużą życzliwością wysłuchuje tajemnic młodych kobiet. Mimo woli staje się ich powierniczką, pocieszycielką, próbuje udzielać wskazówek. Sama jednak nie potrafi podjąć ważnych decyzji. Czy szukać miłości, czy nie ryzykować i cieszyć się spokojem, który dopiero teraz odnalazła?

Powoli się uspokajała. Nic nie działa tak łagodząco na system nerwowy jak zieleń. A jeszcze w tylu odcieniach! Przecież tego pragnęła. Do tego dążyła. Splendid isolation. Uśmiechnęła się. Tu posadzę róże, postanowiła. Pnące. Nad kolorem jeszcze się zastanowię – byleby pachniały i chciały się piąć po drewnianej pergoli. Bez gorączkowego pośpiechu, metodycznie będę remontowała pałac i porządkowała otoczenie. Żeby doprowadzić całość do wymarzonego stanu, musiałaby żyć jeszcze co najmniej pół wieku, a więc do około stu dziesięciu lat w świetnym zdrowiu i kondycji. Czyli tym ogromem pracy podzieli się ze swoim następcą. Nie miała dzieci. Zapisała majątek Małgosi, córce swojej siostry. Nawet jeśli Gosia sprzeda pałac – to komuś, kto go pokocha tak jak ona. Była o tym przekonana.
Wyjęła z koszyka po dwie papryki w kolorach zielonym, żółtym i czerwonym. Podobnie jak w muzyce, we wszystko, co ją otaczało, starała się wprowadzić harmonię.

(fragment książki)


Teresa Ewa Opoka (ur. 1948)
Autorka licznych powieści: „Wszystko o Edycie”, „Abecadło kobiety tamtych lat”, „Kocie oczy”, „Umrzesz – dopiero się zacznie”, zbiorów opowiadań: „Miłość nad życie”, „Wypożyczalnia mężczyzn” oraz kilku książek dla dzieci. W kwietniu 2009 roku jej słuchowisko „Ósma dziesięć o zmierzchu” otrzymało II nagrodę w konkursie Teatru Polskiego Radia i Agencji Dramatu.
Skąd wziął się pomysł na książkę?
Teresa Ewa Opoka:
Kiedy byłam młodą dziewczyną usiłowałam z moim chłopakiem wyobrazić sobie, jak potoczy się nasze życie za lat kilkanaście i kilkadziesiąt. Pamiętam, że ta podróż w przyszłość bawiła nas, a jednocześnie wprawiała w lekką trwogę. Wpadliśmy na pomysł, by umówić się w przyszłości, ale po latach zapomniałam datę i miejsce. Wciąż jednak pamiętam ten letni dzień. To wokół niego powstała cała fabuła powieści, chociaż wszystkie postacie występujące w powieści są fikcyjne.

Co Panią inspiruje?
Teresa Ewa Opoka:
Poezja i coś co mnie akurat wyprowadziło z równowagi  lub zachwyciło. Wówczas następuje w moim umyśle jakieś krótkie spięcie i już w głowie, poza moim świadomym udziałem, pojawiają się postacie, rozmawiają ze sobą, coś przeżywają i jeśli nie potrafię się od nich uwolnić – siadam i piszę, co nie przychodzi mi niestety łatwo.

Kto jest Pani ulubionym pisarzem / ulubioną pisarką?
Teresa Ewa Opoka:
Gabriel Garcia Marquez, Virginia Woolf , Andriej Płatonow, Dorothy Lessing. Trudno mi wybrać jednego twórcę. Wszyscy oni wywarli na mnie szczególny  wpływ.
  
Czy planuje Pani kolejną książkę?
Teresa Ewa Opoka:
Mam w tej chwili rozpoczęte trzy projekty. Jeden jest bardzo dziwny, nie należy do beletrystyki. Muszę teraz podjąć  decyzję, który pomysł zrealizuję w pierwszej kolejności.

Patroni:
RADIO_KOLOR.gif

we_dwoje.jpg

wersja do druku