Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny


45.00 

  • Data wydania: 24.06.1997
  • Oprawa: twarda
  • Format: 215 x 245 mm
  • Liczba stron: 248
  • ISBN: 83-7337-571-6
  • EAN: 9788373375710

Książka powstała na podstawie ponad stu rozmów ze znajomymi, przyjaciółmi, wydawcami, tłumaczami Wisławy Szymborskiej oraz kilku wielogodzinnych rozmów z poetką, która uczestniczyła w powstawaniu swej biografii. Książka zawiera blisko dwieście fotografii Wisławy Szymborskiej i jej rodziny, niektóre unikalne, wyłowione z archiwów rodzinnych. Ilustrowana jest kolażami poetki, wysyłanymi jako pocztówki do przyjaciół. Jest to pierwsza tak obszerna biografia noblistki. Uhonorowana nominacją do nagrody Ikar’97 w kategorii opracowania graficznego.

O wierszach Wisławy Szymborskiej ukazało się od feralnego czwartku 3 października kilkanaście książek, o jej życiu – żadna. Wynikałoby z tego, o dziwo, że o życiu trudniej pisać niż o sztuce. Ale w końcu się udało. Moje redakcyjne koleżanki przeczytały wszystko, co należało, odpytały z górką setkę krewnych-i-znajomych Królika, aż wreszcie – cud największy – zgłosił się („skoro panie już się tyle napracowały”) i przemówił sam Królik. Powstała książka, w której biografia, poezja i anegdota łączą się w piękny, wielowymiarowy portret Wisławy Szymborskiej. […] Najlepsze w książce jest to, że dowiadujemy się z niej mnóstwa rzeczy, ale wciąż nie wiemy za dużo. Nie są to „sekrety” czy „wyznania”, którymi kolorowe magazyny karmią niewieścią ciekawość, tylko prawdziwy, godzien swego modela portret, jaki dzisiaj już mało kto potrafi malować – Michał Cichy, Gazeta Wyborcza

Nagrody i wyróżnienia
 
¦ Wyróżnienie „Pióro Fredry” w dziedzinie albumów i wydarzeń edytorskich (grudzień ’97)
¦ Nagroda sezonu wydawniczo-księgarskiego Ikar ’97 w kategorii „opracowanie graficzne książki” (wrzesień ’97)

Anna Bikont

Współzałożycielka „Tygodnika Mazowsze”, największego pisma podziemnej „Solidarności” w latach 1982-1989 i „Gazety Wyborczej” (1989). Publicystka i reporterka. Współautorka książek „Solidarność” oraz zbiorów reportaży.

Joanna Szczęsna

Współtwórca niezależnej prasy w Polsce: „Biuletynu Informacyjnego Komitetu Obrony Robotników” (1976 – 80), Prasowej Agencji „Solidarności” AS (1982 – 89). Od 1989 roku pracuje jako dziennikarka w „Gazecie Wyborczej”.