Strona główna / / Posłuchaj i zobacz / Wioletta Sawicka gościem Radia Złote Przeboje

Nowości

Zostały tylko kamienie. Akcja "Wisła": wygnanie i powroty

Krzysztof Potaczała
Cena detaliczna: 42,00 zł

Jesteśmy inni

Małgorzata Koch
Cena detaliczna: 42,00 zł

Wianek z pawich piór

Agnieszka Olszanowska
Cena detaliczna: 38,00 zł

Zapowiedzi

Pierwsza książka mojego dziecka

Praca zbiorowa
Cena detaliczna: 38,00 zł

Za kratami

Artur Górski
Cena detaliczna: 42,00 zł

Alles in Ordnung? Listy do Lagerkommandanta

Czesław Czubak
Cena detaliczna: 42,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Nieszczęście w szczęściu Olga Rudnicka
  2. Gra w ludzi Eva Minge
  3. Skradzione lato Grażyna Jeromin-Gałuszka
10.08.2021

Wioletta Sawicka gościem Radia Złote Przeboje

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu w Radiu Złote Przeboje z Wiolettą Sawicką, autorką książki "Anna. Gorzki smak miodu".


 

Z Wiolettą Sawicką rozmawiał Jerzy Telesiński. Posłuchajcie!

o książce:

Skończyła się wojna. Anna ma prawie 13 lat. Mieszka w Tilsti z rodziną biologicznego ojca, która nadała jej imię Elise. Jest dobrze traktowana. Mimo prób całkowitego zniemczenia i przekonania, że matka nie żyje, Hoffenbergom nie udało się do końca wyprzeć z pamięci dziecka polskiej przeszłości.
Zimą 1945 roku do Prus wchodzi Armia Czerwona. Hoffenbergowie nie zdążyli uciec. Giną. Umiera zgwałcona przez Sowietów żona Klausa, a rodzeństwo nie wraca z wyprawy po żywność.

Anna szybko pojmuje, że w zdobytym przez wroga, obróconym w gruzy i głodnym mieście, w którym szerzy się terror Sowietów, przeżyje tylko ten, kto jest sprytniejszy. Nie dać się zabić, znaleźć bezpieczne schronienie i zdobyć cokolwiek do jedzenia - to najważniejsze cele zaradnej trzynastolatki.

Tuż po wojnie, w sowieckich już Prusach Wschodnich ukrywały się w lasach tysiące niemieckich sierot. Później nazwano je "wilczymi dziećmi". W poszukiwaniu chleba, ryzykując, że zostaną zastrzelone przez sowieckich żołnierzy, przekradały się na Litwę, by szukać pracy u tamtejszych chłopów. Anna sama próbuje dotrzeć do Wilna, które pamięta z wczesnego dzieciństwa, żeby odnaleźć kogoś z polskiej rodziny albo ciocię Ester.

Wioletta Sawicka - urodziła się i mieszka na Warmii. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale zawodowo realizuje się jako dziennikarka. Jej specjalnością są reportaże. Wyciszenia od zgiełku życia szuka w warmińskich lasach i w Bieszczadach, które niezmiennie ją fascynują. Autorka dziesięciu powieści.

wersja do druku