Strona główna / Autorzy / Wacław Holewiński

Aktualności

18.05.2022

Spotkanie online z Pauliną Młynarską

W piątek 3 czerwca o godz. 19:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Pauliną Młynarską, autorką książki "Okrutna jak Polka".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.05.2022

Rozmowa z Tanyą Valko

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Tanyą Valko, autorką książki "Arabska zdrajczyni".

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
  2. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
  3. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński
Wacław Holewiński

Urodził się w 1956 roku. Prawnik, wydawca, redaktor. Działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej, współpracownik KSS KOR. Internowany w stanie wojennym, a w 1984 roku aresztowany. Współtwórca Przedświtu, jednego z największych wydawnictw drugiego obiegu. Autor obszernego, tysiącstronicowego wyboru „Dzienników” Krzysztofa Mętraka. Jako prozaik zadebiutował w maju 2003 roku powieścią „Lament nad Babilonem” (wyróżnienie w III edycji literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza). Jest także autorem książek: „Za późno na modlitwę”, „Przeżyłem wszystkich poetów”, "Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów", oraz dramatów: „Znieczuleni”, „Zazwyczaj śnimy w samotności”, „Dyfuzja”, „Tinta”. 

Holewiński jest jednym z nielicznych pisarzy, których proza tak mocno osadzona jest w naszej współczesności i historii najnowszej. Predestynuje go do tego życiorys: działalność opozycyjna w PRL, prowadzenie podziemnej oficyny wydawniczej, internowanie w stanie wojennym. Sądzę, że najzwyczajniej - doświadczenie życiowe sprawia, że autor ten ma od swoich młodszych kolegów więcej do powiedzenia. A raczej inaczej: do opowiedzenia.
 
Krzysztof Masłoń, RzeczpospolitaKsiążki tego autora:

Choćbym mówił językiem ludzi i aniołów

Wacław Holewiński

Lament nad Babilonem

Wacław Holewiński

Przeżyłem wszystkich poetów

Wacław Holewiński

Za późno na modlitwę

Wacław Holewiński