Strona główna / Literatura faktu, historia / To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad

Inne książki tego autora

Zostały tylko kamienie. Akcja "Wisła": wygnanie i powroty

Krzysztof Potaczała
Cena detaliczna: 39,99 zł

Inne książki z tej kategorii

HITLER. UPADEK ZŁA 1939-1945

Volker Ullrich
Cena detaliczna: 99,99 zł

Stewardesy. Cała prawda o lataniu

Krzysztof Pyzia
Cena detaliczna: 39,99 zł

Zatyrani. Reportaż o najgorzej płatnych pracach

James Bloodworth
Cena detaliczna: 42,00 zł
To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 978-83-8123-048-3
Data wydania: 26.10.2017
Format: 135mm x 206mm
Liczba stron: 320
Cena detaliczna: 38,00 zł Oprawa: twarda

Książka nominowana do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.


Operację, o której opowiada ten reportaż nazwano w kręgach władzy poprawianiem granicy. W 1951 roku na życzenie Stalina Polska zrzekła się części terenów nadbużańskich, otrzymując w zamian fragment Bieszczadów. W wyniku polsko-sowieckiej umowy przymusowo przesiedlono kilkadziesiąt tysięcy ludzi – Polaków i Ukraińców związanych od pokoleń ze swoją ziemią. Pierwsi zamienili równiny na góry, drudzy – góry na bezkresne stepy. Jednych rzucono do zapadłych krytych strzechą chat, innym kazano budować lepianki. Polaków i Ukraińców połączył wspólny wysiedleńczy los.
Ale książka Krzysztofa Potaczały to nie tylko historia czasów powojennych. Opowieść zaczyna się w latach trzydziestych dwudziestego wieku, kończy zaś na latach sześćdziesiątych. Opierając się na ustnych świadectwach, autor opisuje pogmatwane losy wielokulturowej społeczności na polskich kresach, naznaczone licznymi podziałami, których dziedzictwo trwa do dzisiaj.

Krzysztof Potaczała – dziennikarz niezależny, reporter. Publikuje w prasie ogólnopolskiej i regionalnej. Dotąd wydał: "KSU. Rejestracja buntu" – biografia zespołu uważanego za jednego z prekursorów polskiego punk rocka, "Bieszczady w PRL-u", "Bieszczady w PRL-u 2", "Bieszczady w PRL-u 3" – reportaże z okresu Polski Ludowej. Mieszka w Ustrzykach Dolnych.

wersja do druku