Taniec z Baczyńskim. Historia miłości Barbary i Krzysztofa Baczyńskich


24.90 

  • Data wydania: 20.09.2001
  • Oprawa: miękka
  • Format: 142 x 202 mm
  • Liczba stron: 152
  • ISBN: 83-7337-005-6
  • EAN: 9788373370050

…Kiedyś wracały i Basia powiedziała, że poznała Krzysia i koniec. Świata poza nim nie widziała. Charakter przyjaźni z Basia był szkolny tak dalece, że Fela była bardzo zaskoczona, kiedy Basia złapała ją za rękę i z takim niesłychanym entuzjazmem i uniesieniem zaczęła opowiadać o Krzysztofie. Pierwszy raz widziała ją taką podekscytowaną. A było to następnego dnia po ich poznaniu z Krzysiem.. To było zauroczenie absolutne z obydwu stron. Zobaczyli się i koniec!

W Feli wzbudziło to nawet pewne zakłopotanie, że Basia jest w takim stopniu podekscytowana i tak wprost mówi na osobiste tematy. Felę zaskakiwała ta jej wylewność, która wynikała z niesłychanego podniecenia świeżą miłością, że się po prostu rzuciła na Felę i opowiadała rzeczy, które były nawet krępujące dla Feli wówczas. To zaskakiwało, to nie było w jej stylu. Ale ją rozpierało po prostu…

Krzysztof Kamil Baczyński poznał Basię na jakimś okupacyjnym zebraniu. Zakochał się i od razu chciał się żenić. Uczucie było wzajemne i po pół roku – 3 czerwca 1942 roku – odbył się ślub. Oboje młodzi – on 21 lat, ona 20 – wyglądali tak dziecinnie, że obecny na uroczystości Jarosław Iwaszkiewicz powiedział do kogoś: Właściwie wyglądało to nie na ślub, ale na pierwszą komunię…. Małżeństwo, wypełnione miłością, poezją i konspiracją, nie miało trwać długo. Krzysztof zginął w warszawskim Ratuszu w pierwszych dniach Powstania, w sierpniu 1944 roku. Podobny los spotkał Barbarę.

Historię miłości obojga Baczyńskich ciekawie opowiada znany biograf poety, przekazując interesujące szczegóły zaczerpnięte z relacji rodziny i przyjaciół.

Książkę wzbogacają nieznane dotąd zdjęcia z archiwum.

Wiesław Budzyński, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, biograf K.K. Baczyńskiego, któremu poświęcił znaczną część życia. Jest autorem kilku znakomitych książek, m.in. Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila i Testament Krzysztofa Kamila, i dla miłośników twórczości poety jest przede wszystkim „tym od Baczyńskiego”. Ale w równie frapujący sposób – jak zauważają recenzenci – przedstawia odgrzebane spod warstwy czasu i kurzu losy innych literackich i historycznych postaci. Umie docierać do tajemnic, do ludzi, i umie ich pokazywać tak, że czytelnik ma wrażenie, że sam obcuje z bohaterem książki; jakby słuchał jego opowieści i dotykał rzeczy wielkich. Jest także autorem ostatnio wydanej biografii Brunona Schulza.