Strona główna / Literatura faktu, historia / Sztorm doskonały

Inne książki z tej kategorii

Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz

Gideon Greif
Cena detaliczna: 65,00 zł

Wołyniacy

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 39,90 zł

Pięć Stawów. Dom bez adresu

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 45,00 zł
Sztorm doskonały

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7180-408-3
Tytuł oryginału: The Perfect Storm
Cena detaliczna: 19,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Katarzyna Bogucka-Krenz
Książka opisuje ostatnie dni sześciu mężczyzn - załogi kutra rybackiego "Andrea Gail" - którzy wypłynęli na połów z Glocester, w stanie Massachusetts, i zginęli na morzu po dramatycznej walce z rozszalałym żywiołem.

Wściekły sztorm, który rozpętał się jesienią 1991 roku w tej części Atlantyku, został nazwany "doskonałym" w sensie meteorologicznym: nie mógł być bowiem ani groźniejszy, ani potężniejszy.

Relacja Sebastiana Jungera jest nie tylko rzetelnym odtworzeniem faktów (autor badał historię wypadku w archiwach morskich służb meteorologicznych i ratowniczych, przeprowadził wiele wywiadów z ekspertami), lecz także - dzięki jego rozmowom z rodzinami i przyjaciółmi nieżyjących marynarzy, wspomnieniom różnych osób oraz poznaniu środowiska i mentalności ludzi morza - stanowi prawdziwy psychologicznie obraz tego, co rybacy ze statku "Andrea Gail" musieli w swych ostatnich godzinach przeżywać i odczuwać.

Autor książki, Sebastian Junger, jest amerykańskim dziennikarzem współpracującym z wieloma liczącymi się pismami, m.in. "Outside", gdzie po raz pierwszy ukazał się artykuł o "sztormie doskonałym". (Ta sama redakcja zatrudnia Jona Krakauera, który na jej zlecenie opracował materiały, dające początek książkom Wszystko za życie i Wszystko za Everest.
Sztorm doskonały został wydany w naszym wydawnictwie także później (sierpień 2000) pod tytułem „Gniew oceanu” (od tytułu filmu będącego ekranizacją książki, wyświetlanego w Polsce współcześnie z jej nowym wydaniem).

wersja do druku