Strona główna / Humanistyka / Święty Walenty patron zakochanych

Inne książki z tej kategorii

Czy Chiny zbawią świat?

Grzegorz W. Kołodko
Cena detaliczna: 36,00 zł

Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm

Grzegorz W. Kołodko, Andrzej K. Koźmiński
Cena detaliczna: 35,00 zł

1000 słów

Jerzy Bralczyk
Cena detaliczna: 54,99 zł
Święty Walenty patron zakochanych

Kategoria: Humanistyka
ISBN: 83-7255-554-0
Cena detaliczna: 18,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Nie ma chyba w polskiej historii takiego fenomenu kulturowego, etnologicznego i socjologicznego, jak obchody Dnia zakochanych, zwanego Świętem Zakochanych, najczęściej zaś Dniem Świętego Walentego albo Świętem Walentego.
Jeszcze kilka lat temu mało kto w Polsce słyszał o takim patronie spraw miłosnych; świętego Walentego kojarzono wszak z całkiem innymi niż sercowe i uczuciowe przypadłości ducha. Teraz jest inaczej.[...] Nie sposób - a chyba i nie ma potrzeby - odszukać archetypy, tropy kulturowe i literackie wszystkich cytowanych w tej antologicznej pracy wierszyków. Mimo wielu oczywistych skojarzeń i odniesień przyjęliśmy a priori, czyli z ufnością, z jaką przyjmowana jest miłość, że prezentowane wyznania są płodem autentycznej, anonimowej, choć przecież indywidualnej twórczości.

ze wstępu


W książce, obok historii zjawiska, zawarto bogatą antologię okolicznościowych rymowanek. Jest to skarbnica gotowych, chociaż najczęściej niewyszukanych, tekstów do umieszczenia na walentynkowych kartkach i bogate źródło inspiracji dla walentynkowych poetów.

wersja do druku