Strona główna / Literatura faktu, historia / Świat hellenistyczny

Inne książki z tej serii

Późne cesarstwo rzymskie

Averil Cameron
Cena detaliczna: 29,00 zł

Cesarstwo rzymskie

Colin M. Wells
Cena detaliczna: 36,00 zł

Narodziny Grecji

Oswyn Murray
Cena detaliczna: 49,90 zł

Inne książki z tej kategorii

Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku

Piotr Łopuszański
Cena detaliczna: 42,00 zł

Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi

Julia Boyd
Cena detaliczna: 43,00 zł

Miłość '44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości

Agnieszka Cubała
Cena detaliczna: 39,99 zł
Świat hellenistyczny

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7255-151-0
Tytuł oryginału: The Hellenistic World
Data wydania: 29.04.2003
Format: 0mm x 0mm
Cena detaliczna: 34,00 zł
nakład wyczerpany
Seria: Historia starożytnej Grecji i Rzymu
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Grzegorz Muszyński
Ogromne imperium, jakie swym następcom pozostawił Aleksander Wielki, nie miało sobie równego w dziejach Greków. Rodzina Aleksandra i jego dowódcy stworzyli nowy układ monarchii i miast-państw, który dominował na ziemiach między Adriatykiem a zachodnimi Indiami przez trzy stulecia. Mówiąc o tym świecie, w którym rolę lingua franca odgrywała greka, używamy terminu „hellenizm”.
W tym okresie Grecy masowo napłynęli na wschód i południe, zakładając nowe osiedla lub zaciągając się do wojsk najemnych w poszukiwaniu szczęścia i majątku, ufni w swój status członków nowej klasy panującej. W miarę jak fala hellenizmu nieubłaganie pochłaniała miejscowe ludy i kultury, często wbrew ich woli, nie dało się uniknąć zmian i tarć.
„Świat hellenistyczny” to opracowanie o rozległej perspektywie; autor, obficie cytując starożytne źródła, przedstawia wydarzenia polityczne od śmierci Aleksandra aż po włączenie regionu w granice imperium rzymskiego. Opisuje poszczególne systemy społeczne i obyczaje ludów poddanych greckiemu panowaniu, ważne wydarzenia z dziedziny literatury, nauki i techniki oraz powstanie nowych ruchów religijnych. F. W. Walbank panuje nad całością najnowszych ustaleń naukowych dotyczących omawianych zagadnień. Stworzył arcyciekawy i atrakcyjny w lekturze obraz wielkiego i złożonego społeczeństwa, którego idee i osiągnięcia stanowią podwaliny współczesnej cywilizacji europejskiej.

Frank William Walbank, emerytowany profesor Uniwersytetu w Liverpoolu i członek Akademii Brytyjskiej, wykładał filologię klasyczną w Peterhouse College (Cambridge), gdzie następnie został członkiem honorowym. W Liverpoolu od 1951 do 1977 r. piastował katedrę im. E. Rathbone'a jako profesor historii starożytnej i archeologii klasycznej. Nauczał jako „Visiting Professor” na Uniwersytecie w Pittsburghu i Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, należał też do Institute for Advanced Studies w Princeton. Opublikował m.in. następujące książki: „Philip V of Macedon”, „Polybius”, „A Historical Commentary on Polybius” (t. 1-3), „The Awful Revolution” oraz wspólnie z N. G. L. Hammondem „A History of Macedonia”, t. 3: 336-167 p.n.e. Jest członkiem zespołu redakcyjnego tomów 7 i 8 Cambridge Ancient History.

„Erudycja Walbanka jest - zgodnie z oczekiwaniami - równie szeroka, jak głęboka; autor znakomicie panuje nad najważniejszymi źródłami. [...] Warto go polecić ze względu na doskonałą orientację w wielu bieżących kontrowersyjnych problemach interpretacyjnych. [...] Praca Walbanka jest przejrzysta i wnikliwa”.
Peter Green, „Times Literary Supplement”

wersja do druku