Strona główna / Autorzy / Stephen King

Aktualności

30.01.2023

Spotkanie z Mikołajem Milcke w Warszawie

W środę 15 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja (ul. gen. Andersa 29, Warszawa) na spotkanie z Mikołajem Milcke, autorem książki "Chłopak z drugiego planu".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

30.01.2023

Rozmowa z Evą Minge

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Evą Minge, autorką książki "Furtka do piekła".

Bestsellery

TOP 20

  1. Cieszę się, że moja mama umarła Jennette McCurdy
  2. Zaginiony arabski książę Marcin Margielewski
  3. Furtka do piekła Eva Minge
Stephen King
© Rune HellestadCorbis

Mistrz horroru.
Eksperymentator internetowy.
Rzemieślnik i artysta.
Jeden z najbogatszych pisarzy świata (zarabia rocznie średnio 50 mln dolarów). Każda jego książka trafia natychmiast po premierze na szczyty list bestsellerów, a zanim powstanie, wytwórnie filmowe biją się o prawa do jej ekranizacji. Jest przy tym kochany przez rodaków jak mało który literat: jego kariera to odzwierciedlenie amerykańskiego mitu sukcesu - od pucybuta do prezydenta. A w tym przypadku - od pracownika miejskiej pralni do króla literatury popularnej.

Stephen Edwin King, drugi syn Donalda Edwina Kinga i Nellie Ruth Pilsbury King, urodził się 21 września 1947 roku w Portland w stanie Maine. Niedługo cieszył się życiem w pełnej rodzinie - jego ojciec niespodziewanie porzucił dom, kiedy Stephen był jeszcze małym chłopcem. Po kilkuletniej wędrówce po Stanach Zjednoczonych, związanej z podejmowaniem pracy w przeróżnych miejscach, Nellie King osiadła z synami w Durham w Maine, gdzie zaopiekowała się swoimi schorowanymi rodzicami. Stephen miał wtedy 11 lat, a za sobą pierwsze próby pisarskie. Historie fabularne fascynowały go odkąd nauczył się czytać. Pochłaniał komiksy, namiętnie oglądał filmy i zapisywał ich akcję w formie opowiadań. Za namową matki zajął się tworzeniem własnych historii. To od niej otrzymał na Gwiazdkę swoją pierwszą maszynę do pisania - marki Royal. Na tym sprzęcie wystukał opowiadanie, które w 1960 roku wysłał do wydawcy. Co prawda nie otrzymał żadnej odpowiedzi w sprawie tekstu, ale rozpoczął w ten sposób uporczywe, regularne dostarczanie wydawcom i redakcjom czasopism swoich utworów. Jako pierwsze ukazało się drukiem opowiadanie "Byłem nastoletnim rabusiem grobów", które wydawca Mike Garret opublikował w swoim fanzinie pod zmienionym tytułem - "W półświecie grozy". Wydrukowanie tekstu było dla nastoletniego autora wielkim wydarzeniem. Znacznie częściej wydawcy odsyłali teksty załączając odmowy lub nie odpowiadali wcale. Kolekcja negatywnych opinii rosła, co jednak nie zniechęcało młodego pisarza. Wkrótce ambitny nastolatek postanowił wydać swoją pierwszą książkę. Sam ją napisał (była to prozatorska adaptacja horroru "Studnia i wahadło"), sam złożył matrycę, wydrukował i rozkolportował ją wśród swoich kolegów ze szkoły jako prywatne wydawnictwo V.I.B. (Very Important Book - Bardzo Ważna Książka). Kolejne lata nauki upływały pod znakiem prowadzenia gazetki szkolnej "Bęben", pisania relacji z imprez sportowych dla lokalnej gazety "Weekly Enterprise" oraz pracy zmianowej w fabryce włókienniczej. W domu się nie przelewało - matka po śmierci dziadków pracowała jako pomoc w maglu, kucharka, a później gospodyni w ośrodku dla umysłowo chorych. By uchronić syna przed wojskiem i wysłaniem na wojnę w Wietnamie, namówiła Stephena na studia na University of Maine at Orono. King ukończył je w 1970 roku jako wykwalifikowany nauczyciel angielskiego, a rok później wziął ślub z Tabithą Spruce, do dziś swoim pierwszym czytelnikiem, krytykiem i wierną towarzyszką życia. Pierwsze lata małżeństwa okazały się niełatwe pod względem finansowym. King znalazł zatrudnienie najpierw w pralni przemysłowej, później zaś jako nauczyciel literatury w szkole średniej. I pisał. Wciąż pisał - codziennie po kilka godzin tkwił przy maszynie do pisania, a opowiadania sprzedawał magazynom dla panów. Jednak dochody jego i żony często nie wystarczały nawet na opłacenie bieżących rachunków. Los państwa Kingów odmieniła dopiero powieść "Carrie"...

Początkowo miało to być opowiadanie dla jednego z męskich pism, ilustrowane zdjęciami nagich nastolatek. Pomysł opowieści o brzydkiej, zaniedbanej dziewczynie obdarzonej niezwykłymi zdolnościami psychokinetycznymi przerósł jednak rozmiary zwykłego opowiadania. King zamierzał nawet zrezygnować z pisania tego tekstu, gdyż zapowiadało się na zbyt długą formę, a on sam nie potrafił obdarzyć głównej postaci sympatią. Do kontynuowania pracy nad powieścią namówiła pisarza żona, której spodobał się kontrowersyjny pomysł fabularny. Maszynopis trafił do wydawnictwa Doubleday, w ręce Billa Thompsona, tego samego, który jakiś czas później odkrył kolejną gwiazdę literatury popularnej - niejakiego Johna Grishama. Tuż przed premierą "Carrie" zmarła matka Kinga. Od kilku lat cierpiała na nowotwór. 10 lat później powstanie powieść fantasy, dziś zaliczana do klasyki gatunku, o dwunastolatku, który poszukuje talizmanu mogącego ocalić życie matce cierpiącej na raka. "Carrie" ukazała się w 1974 roku, a wkrótce potem znalazła wydawcę wersji paperbackowej. Kontrakt opiewał na sumę gigantyczną jak na debiutującego na rynku książkowym autora - 400 tys. dolarów. King mógł wreszcie porzucić pracę w szkole i zająć się wyłącznie pisaniem. Wkrótce ukazały się jego kolejne powieści: "Miasteczko Salem" (1975), "Lśnienie" (1977), "Bastion" (1978), "Strefa śmierci" (1979), "Podpalaczka" (1980), "Cujo" (1981). Praktycznie od 1977 roku King publikuje minimum jedną książkę rocznie. Nie zawsze pod własnym nazwiskiem (od 1977 roku wydał około dziesięciu tytułów pod pseudonimem Richard Bachman). Kolejne utwory były już murowanymi bestsellerami: cykl "Mroczna wieża", "Christine" (1983), "Smętarz dla zwieżąt" (1983), "Talizman" (1984), "To!" (1986), "Oczy smoka" (1987), "Misery" (1987), "Gra Geralda" (1992), "Dolores Claiborne" (1993), "Zielona mila" (1996), "Worek kości" (1998), "Pokochała Toma Gordona" (1999) i setki opowiadań z rewelacyjnymi "Sercami Atlantydów" (1999) na czele doczekały się wielomilionowych nakładów, tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z nazwiskiem Stephena Kinga na okładce.

Autor wstrząsających powieści grozy żyje przykładnie z rodziną w Bangor w stanie Maine. Regularnie wspiera Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem, sponsoruje różnorodną działalność charytatywną i funduje stypendia dla uczniów szkół średnich. Dzięki pomocy rodziny wykaraskał się z alkoholizmu i narkotyków, a zniewolenie człowieka przez nałogi uosobił w bohaterce powieści "Misery": zaborczej, szalonej pielęgniarce Annie Wilkes, jednej z najpotworniejszych postaci wykreowanych mocą swojej wyobraźni. Z żoną Tabishą doczekał się trójki dzieci noszących imiona Naomi Rachel, Joe Hill i Owen Phillip. Tylko raz zawiesił swoją działalność pisarską. Przerwa była spowodowana wypadkiem samochodowym, któremu pisarz uległ w 1999 roku. Bolesna i długotrwała rehabilitacja sprawiły jednak, że King powrócił do pisania. Niestrudzenie tworzy fabuły, które zadomowiły się nie tylko na kartach książek.

Wiele jego powieści i niejedno opowiadanie doczekały się przeniesienia na taśmę filmową. A trzeba przyznać, że, jak mało który pisarz, King ma szczęście do wybitnych ekranizacji swoich utworów. Takie filmy, jak "Carrie" Briana de Palmy, "Lśnienie" Stanleya Kubricka z genialną rolą Jacka Nicholsona, "Misery" Roba Reinera z fantastyczną kreacją Kathy Bates, "Skazani na Shawshank" z Timem Robbinsem czy "Zielona mila" z Tomem Hanksem weszły do kanonu światowej kinematografii. Sam pisarz niejednokrotnie brał udział w procesie produkcji filmów powstających na podstawie swoich książek jako scenarzysta i producent. Kolejnym wyzwaniem stała się dla Kinga realizacja amerykańskiej wersji "Królestwa" Larsa von Triera.  

Literatura i film to nie jedyne media doceniane przez mistrza powieści grozy. Od chwili, gdy Internet stał się ogólnodostępny, twórca odkrywa kolejne jego zastosowania. Jest jednym z pierwszych pisarzy, którzy entuzjastycznie zareagowali na szansę bezpośredniego informowania czytelników o swoich dokonaniach. Strona www.stephenking.com to najpewniejsze i najszybsze źródło informacji o bieżących zajęciach pisarza. O ile serwis informacyjny i kontakt z fanami sprawdził się bez zarzutu, a pierwsza powieść internetowa "Riding The Bullet" okazała się sukcesem, to kolejne przedsięwzięcie zniechęciło Kinga nie tyle może do Internetu, lecz do jego użytkowników na pewno. King zajął się więc innymi projektami. Tylko w 2001 roku światło dzienne ujrzały dwie nowe powieści - "Dreamcatcher" oraz kontynuacja "Talizmanu" - "Black House". Określenie "mistrz horroru", które przylgnęło do pisarza, nie oddaje złożoności stworzonego przez Kinga świata literackiego. Większość jego powieści i opowiadań to pełna kapitalnych, obyczajowych i psychologicznych spostrzeżeń panorama współczesnych Stanów Zjednoczonych, państwa nie tylko olbrzymich metropolii, lecz nade wszystko małych, zapyziałych miasteczek. Niebezpieczeństwo może kryć się wszędzie. Najpotworniejsze postaci wykreowane przez pisarza można spotkać w szkole, podczas podróży, w hotelu, w barze, a nawet we własnym domu. Sadystyczny policjant, samotna wariatka, zwyrodniały katecheta, nielubiana uczennica - każda z tych osób może stać się oprawcą. Zagrożenie czai się także w zupełnie zwyczajnych miejscach i przedmiotach codziennego użytku. Któż zagwarantuje, że stary dom nad jeziorem nie jest nawiedzony przez ducha? Szaloną osobowością może być obdarzony zwykły, zużyty samochód, a tajemniczą umiejętnością pokonywania czasu i przestrzeni - chłopięca rękawica baseballowa... Bohaterowie utworów Kinga poruszają się w świecie, w którym nic nie jest pewne i raz na zawsze postanowione. W prowincjonalnej dziurze może się kryć przejście do fantastycznego, alternatywnego świata Terytoriów, wybawicielem ludzkości staje się często dziecko z Darem, zaś bohater Czerwonych Skarpet uratuje życie zagubionej w lesie dziewczynce, choć tak naprawdę nigdy się z nią nie spotkał. Horror to tylko jeden z wielu gatunków literackich wykorzystywanych przez Kinga. Powieść obyczajowa, psychologiczna, sensacyjna, thriller, SF, fantasy - pisarz potrafi składniki każdej z tych form zmieszać w jednej, konkretnej fabule. Nade wszystko jednak ważna jest Opowieść - musi być tak ciekawa, by czytelnik nie miał dość siły, aby się od niej oderwać przed finałem. Jeśli przy tym niesie głębsze znaczenia - tym lepiej dla Opowieści. Dla Kinga pojedyncza historia jest często fragmentem większej, niezwykle rozbudowanej rzeczywistości, kreowanej przez niego każdą kolejną książką. Postaci i poszczególne utwory prowadzą bowiem ze sobą szczególny dialog. Światy kolejnych fabuł przenikają się, bohaterowie powracają, by nie rzec - nawiedzają nowe powieści i opowiadania Kinga, wzbogacając ich formę i znaczenie. Przeklęte miejsce Castle Rock, szeryf Bannerman, czarny charakter Randall Flagg, zastępy pisarzy poznający się czasami ze słyszenia, jak Jack Torrance, bohater "Lśnienia", ale także opowieści Annie Wilkes, którą usłyszał od swojej ciemiężycielki inny pisarz Paul Sheldon - oto kolejne tropy wiodące do królestwa władcy absolutnego, wielkiego kreatora o niezmierzonej wyobraźni. Króla, który bawi się, bawiąc i strasząc czytelnika, największą przyjemność sprawiając tym, którzy wiernie sekundują jego twórczości.

Magdalena WalusiakKsiążki tego autora:

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika (audiobook MP3)

Stephen King

17 podniebnych koszmarów

Stephen King, Bev Vincent

17 podniebnych koszmarów (audiobook CD)

Stephen King, Bev Vincent

17 podniebnych koszmarów (audiobook MP3)

Stephen King, Bev Vincent

Bazar złych snów

Stephen King

Bazar złych snów (audiobook CD)

Stephen King

Bazar złych snów (audiobook MP3)

Stephen King

Billy Summers

Stephen King

Billy Summers (audiobook MP3)

Stephen King

Blaze

Stephen King

Buick 8

Stephen King

Buick 8 (audiobook MP3)

Stephen King

Carrie

Stephen King

Carrie

Stephen King

Carrie (audiobook MP3)

Stephen King

Christine

Stephen King

Christine (audiobook CD)

Stephen King

Christine (audiobook MP3)

Stephen King

Cmętarz zwieżąt

Stephen King

Cmętarz zwieżąt (audiobook CD)

Stephen King

Cmętarz zwieżąt (audiobook MP3)

Stephen King

Colorado Kid

Stephen King

Cujo

Stephen King

Czarny Dom

Peter Straub, Stephen King

Czarny dom

Stephen King, Peter Straub

Czarny dom (audiobook MP3)

Stephen King, Peter Straub

Dallas '63

Stephen King

Dallas'63 (audiobook CD)

Stephen King

Dallas'63 (audiobook MP3)

Stephen King

Danse macabre

Stephen King

Doktor Sen

Stephen King

Doktor Sen

Stephen King

Historia Lisey

Stephen King

Historia Lisey (audiobook MP3)

Stephen King

Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika

Stephen King

Jest krew...

Stephen King

Jest krew... (audiobook MP3)

Stephen King

Joyland

Stephen King

Joyland (audiobook CD)

Stephen King

Joyland (audiobook MP3)

Stephen King

Lśnienie

Stephen King

Lśnienie (audiobook CD)

Stephen King

Lśnienie (audiobook MP3)

Stephen King

Martwa strefa

Stephen King

Martwa strefa (audiobook CD)

Stephen King

Martwa strefa (audiobook MP3)

Stephen King

Miasteczko Salem

Stephen King

Miasteczko Salem (audiobook CD)

Stephen King

Miasteczko Salem (audiobook MP3)

Stephen King

Misery

Stephen King

Misery (audiobook CD)

Stephen King

Misery (audiobook MP3)

Stephen King

Mroczna połowa

Stephen King

Nocna zmiana

Stephen King

Oczy smoka

Stephen King

Opowieści makabryczne

Stephen King

Ostatni bastion Barta Dawesa

Stephen King

Outsider

Stephen King

Outsider

Stephen King

Outsider (audiobook CD)

Stephen King

Outsider (audiobook MP3)

Stephen King

Pakiet Danse macabre, Stephen King na wielkim ekranie, Misery

Stephen King

Pod kopułą

Stephen King

Pod kopułą (audiobook MP3)

Stephen King

Podpalaczka

Stephen King

Pokochała Toma Gordona

Stephen King

Przebudzenie (audiobook CD)

Stephen King

Przebudzenie (audiobook MP3)

Stephen King

Ręka mistrza (audiobook CD)

Stephen King

Ręka mistrza (audiobook MP3)

Stephen King

Rok wilkołaka

Stephen King

Serca Atlantydów

Stephen King

Serca Atlantydów (audiobook MP3)

Stephen King

Smętarz dla zwierzaków

Stephen King

Śpiące królewny

Owen King, Stephen King

Śpiące królewny (audiobook CD)

Owen King, Stephen King

Śpiące królewny (audiobook mp3)

Owen King, Stephen King

Stephen King na wielkim ekranie

Stephen King

Stukostrachy

Stephen King

Stukostrachy (audiobook MP3)

Stephen King

Szkieletowa załoga

Stephen King

Szkieletowa załoga (audiobook MP3)

Stephen King

Sztorm stulecia

Stephen King

Talizman

Stephen King, Peter Straub

Talizman (audiobook MP3)

Stephen King, Peter Straub

Uciekinier

Stephen King

Wielki marsz

Stephen King

Wielki marsz (audiobook CD)

Stephen King

Wielki marsz (audiobook MP3)

Stephen King

Worek kości

Stephen King

Wszystko jest względne (audiobook MP3)

Stephen King

Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści

Stephen King

Łowca snów

Stephen King