Strona główna / Autorzy / Stanisław Dygat

Aktualności

29.07.2022

Spotkanie z Dagmarą Andryką w Warszawie

W czwartek 25 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy do PROM-u Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23, Warszawa) na spotkanie z Dagmarą Andryką, autorką książki "As".

Wywiady

04.07.2022

"Gdy ją odnajdą". Wywiad z Lią Middleton

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Lią Middleton. Z autorką książki "Gdy ją odnajdą" rozmawiał Bartosz Soczówka.

Posłuchaj i zobacz

01.08.2022

Rozmowa z Błażejem Torańskim

Nowy odcinek naszego podcastu to rozmowa Marcina Cichońskiego z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Perska wytrwałość Laila Shukri
  3. TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beata Sabała-Zielińska
Stanisław Dygat
(1914-1978)
Wybitny polski prozaik, autor powieści i opowiadań, felietonista, dramaturg oraz scenarzysta filmowy. Studiował architekturę i filozofię w Warszawie. Był wnukiem Ludwika Dygata powstańca z 1863 roku, który po upadku powstania wyemigrował do Francji.
W roku 1946 debiutował głośną powieścią Jezioro Bodeńskie, którą dzisiaj zalicza się do klasyki polskiej literatury XX wieku (w 1986 roku zekranizował ją Janusz Zaorski, zagrali m.in. Krzysztof Pieczyński, Maria Pakulnis oraz Gustaw Holoubek – film otrzymał Złotego Lamparta na Miedzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno).
Wcześniej, w roku 1958, powieść Dygata „Pożegnania” sfilmował Wojciech Jerzy Has (zagrali m.in. Tadeusz Janczar, Maria Wachowiak – film zdobył na festiwalu w Locarno nagrodę FIPRESCI).
Dygat zajmował się również tłumaczeniami litetatury obcej – przełożył m.in. „Wieczór Trzech Króli” Szekspira oraz „Króla Edypa” Sofoklesa.
Był mężem aktorek Władysławy Nawrockiej i Kaliny Jędrusik oraz ojcem pisarki Magdy Dygat.
Do jego najbardziej znanych utworów należa: „Jezioro Bodeńskie”, „Pożegnania”, „Podróż”, „Disneyland”, „Dworzec w Monachium”.


Książki tego autora:

Disneyland

Stanisław Dygat

Pożegnania

Stanisław Dygat