Strona główna / / Aktualności / Spotkanie z Marią Nurowską w Warszawie

Nowości

Magia powrotu

Lisa Kleypas
Cena detaliczna: 35,00 zł

Piosenka Pajączki

Simon Longstaff
Cena detaliczna: 29,90 zł

Sędzia gorszego sortu

Jan Osiecki, Andrzej Rzepliński
Cena detaliczna: 42,00 zł

Zapowiedzi

Fałszywa nuta

Izabela Żukowska
Cena detaliczna: 36,00 zł

12 MIESIĘCY ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM, CZYLI TRAWNIK PEŁEN RENIFERÓW

Friedbert Stohner
Cena detaliczna: 29,90 zł

Jestem żoną terrorysty

Laila Shukri
Cena detaliczna: 36,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem żoną szejka Laila Shukri
  2. Perska nienawiść Laila Shukri
  3. Policjanci. Ulica Katarzyna Puzyńska

Fotogaleria

więcej »
06.09.2018

Spotkanie z Marią Nurowską w Warszawie

Z okazji premiery książki "Pamiętnik znaleziony w Katyniu" serdecznie zapraszamy w poniedziałek 17 września o godz. 18.00 do księgarni BookBook w Warszawie przy ul. Hożej 29/31 na spotkanie z Marią Nurowską.

Spotkanie poprowadzi Hanna Zielińska, dziennikarka radia TOK FM.


O książce:

Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i została zamordowana w Katyniu. Córka generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim, wychowana w tradycji wolnościowej, wyruszyła na wojnę 3 września 1939 roku, a 17 września wraz z kolegami dostała się do sowieckiej niewoli i została internowana w obozie w Kozielsku. Przybyła tam, jako cywil, ale została promowana na podporucznika pilota. Generał Henryk Minkiewicz, który objął dowództwo w obozie, powiedział, że stała się przykładem odwagi i wsparcia dla innych jeńców w Kozielsku. Nazywano ją nawet Matką Boską Kozielską. Zamordowana została w Katyniu 22 kwietnia, w dniu swoich 32. urodzin.

Książka o Janinie Lewandowskiej była mi pisana. Już na początku lat dziewięćdziesiątych rozpoczęłam poszukiwania materiałów na jej temat. W trakcie poszukiwań dotarłam do unikalnego opracowania. Okazało się, że jeńcy prowadzili notatki w czasie pobytu w Kozielsku, i to do ostatniej chwili, już w Lasku Katyńskim. Stały się one moim głównym źródłem, z którego czerpałam, pisząc opowieść o Jance. Przetrwały w ziemi i zostały odkopane wraz z ich autorami. Pierwszy raz zdarzyło się w mojej długiej karierze pisarskiej, aby łzy płynęły mi z oczu w trakcie pracy nad książką.
Niestety, nie odnaleziono zapisków Janki. Starałam się je sobie wyobrazić, opierając się na faktach, które jedynie fabularyzowałam.
Maria Nurowska

Maria Nurowska jest jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek. Wydała ponad trzydzieści książek, m.in. "Hiszpańskie oczy", "Listy miłości", "Miłośnicę" - fabularyzowaną biografię Krystyny Skarbek, opowieść o Ryszardzie Kuklińskim - "Mój przyjaciel zdrajca", "Księżyc nad Zakopanem", a w ostatnich latach "Drzwi do piekła", "Dom na krawędzi", "Wariatkę z Komańczy", "Bohaterowie są zmęczeni" i "Dziesięć godzin". Jej książki zostały wydane w 23 krajach; w Niemczech, we Francji i w Chinach były bestsellerami.

wersja do druku