Strona główna / / Aktualności / Spotkanie wokół książki "Wołyniacy. Jedno życie"

Nowości

Retrospekcja

Chris Brookmyre
Cena detaliczna: 39,99 zł

Ciche wody

P.K. Adams
Cena detaliczna: 38,00 zł

Cichy wielbiciel

Olga Rudnicka
Cena detaliczna: 39,99 zł

Zapowiedzi

Zanim poznasz moje imię

Jacqueline Bublitz
Cena detaliczna: 44,00 zł

Na końcu ulicy

Diane Chamberlain
Cena detaliczna: 45,00 zł

Perska wytrwałość

Laila Shukri
Cena detaliczna: 44,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Żadanica Katarzyna Puzyńska
  2. Wyrwana z piekła talibów Marcin Margielewski
  3. Arabska zdrajczyni Tanya Valko
07.02.2022

Spotkanie wokół książki "Wołyniacy. Jedno życie"

W czwartek 17 lutego o godz. 19:00 zapraszamy do Klubu Proza (Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek) na spotkanie wokół książki "Wołyniacy. Jedno życie"


Chociaż od tragicznych wydarzeń na Wołyniu minęło ponad 70 lat, dzieje tamtego regionu i zamieszkujących go ludzi wciąż poruszają, wywołują dyskusje, spory, wręcz kłótnie. Jan Kuriata, doktor nauk humanistycznych, syn ludzi urodzonych na Wołyniu i zmuszonych do opuszczenia tej krainy z końcem II wojny światowej, podjął się zadania tytanicznego - bazując na relacjach rodziców, krewnych i ich znajomych, w literackiej formie odtworzył dzieje Wołynia i zamieszkującej go ludności (ukraińskiej żydowskiej i polskiej).

I właśnie o skomplikowane losy Wołynia w pierwszej połowie XX wieku oraz o animozje dzielące trzy narody, autora pytać będzie reporterka Iza Michalewicz. Na spotkanie wokół książki „Wołyniacy. Jedno życie” zaprasza wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wrocław Miasto Literatury UNESCO i Wrocławski Dom Literatury.

Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO oraz  wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Wołyniacy. Jedno życie” w promocyjnej cenie, o co zadba Krainaksiazek.pl

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne obowiązuje limit miejsc. Zachęcamy do zgłaszania udziału, pisząc na maila: sekretariat@literatura.wroclaw.pl. W temacie prosimy wpisywać „Wołyniacy. Jedno życie”.

Wstęp wolny

O książce:

Z opowiadań rodziców, krewnych i ich znajomych, autor odtworzył w literackiej formie dzieje własnej rodziny, poczynając od lat trzydziestych XX wieku, a kończąc na początku XXI wieku. Ich losy wiodły od wołyńskiej wsi Rudnia Łęczyńska poprzez Dolny Śląsk aż po Pomorze Środkowe.
Bohaterowie urodzeni w latach 1918 i 1923, dobrze rozumieli rzeczywistość wołyńskiej wsi, otoczonej większością ukraińską i żydowską. Trzy światy - polski, żydowski i ukraiński - żyły obok siebie, ale jakby rozdzielone niewidoczną granicą, przenikały się bardzo słabo. Biedne wiejskie bytowanie zostało przerwane przez sowiecką agresję we wrześniu 1939 roku. Latem 1942 roku doszło do mordu berezyńskich Żydów - tylko nieliczni ukryli się w rozległych lasach. Czy przerwało to "wiejski antysemityzm"?
Rok 1943 przyniósł niemiecką zbrodnię spalenia i zniszczenia Rudni Łęczyńskiej. Zginęło dziewięćdziesięciu siedmiu członków rodziny autora. Wokół szalały już bandy UPA i trwały mordy polskiej ludności. Uratowani z Rudni spędzili dwie zimy w lesie. UPA darowuje im życie, za to tak zwani partyzanci zamordowali kilku kolejnych krewnych.
Kiedy w 1945 roku zaczęły się wysiedlenia do Polski, dla nich to były wypędzenia w nieznane. Dopiero w latach pięćdziesiątych zrozumieli, że do siebie na Wołyń już nie wrócą - rozpoczęły się kłótnie i sądy o domy, ziemie, sprzęty. Gehenna w stalinowskiej oprawie.
Rudni już nie ma, jest tylko las i pomnik upamiętniający pomordowanych pomocników "radzieckich partyzantów" - kolejna historyczna fałszywka. Ten reportaż to opowieść prawdziwa, o prawdziwych nastrojach Wołyniaków.

Jan Kuriata - urodzony w 1958 roku we Wrocławiu, doktor nauk humanistycznych, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Autor trzech tomików wierszy i opowiadań. W 1995 roku wydana została we Francji jego powieść dla młodzieży "Berlin Express" (wyd. Bayard Presse), a w 2019 roku w koszalińskim Teatrze Propozycji "Dialog" można było obejrzeć inscenizację jego opowiadania "Kłamstwo" (w reż. M. Kroma).
 

wersja do druku