Strona główna / / Aktualności / Spotkanie i spacer z Elżbietą Jodko-Kulą w Warszawie

Nowości

Obłędy

Angela Santini
Cena detaliczna: 43,00 zł

Hoxha. Żelazna pięść Albanii

Blendi Fevziu
Cena detaliczna: 69,99 zł

Wikingowie. Zew Odyna

Sara Weber
Cena detaliczna: 42,00 zł

Zapowiedzi

Incydent

Piotr Borlik
Cena detaliczna: 44,99 zł

Cieszę się, że moja mama umarła

Jennette McCurdy
Cena detaliczna: 45,00 zł

Synowie wojny

Jagna Rolska
Cena detaliczna: 45,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Ziobranoc, Europo Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  2. Kłamstwa arabskich szejków Marcin Margielewski
  3. Osiedle Sielanka. Bomba Małgorzata Gutowska-Adamczyk
26.09.2022

Spotkanie i spacer z Elżbietą Jodko-Kulą w Warszawie

W niedzielę 2 października o godz. 15:00 zapraszamy do Parku im. Stefana Żeromskiego w Warszawie na spotkanie i spacer po Żoliborzu z Elżbietą Jodko-Kulą, autorką książki "Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci".Spotykamy się w miejscu, gdzie poznali się bohaterowie książki, w Parku Żeromskiego, przed rzeźbą Henryka Kuny "Alina - dziewczyna z dzbanem". Przejdziemy na ulicę Suzina, a później odwiedzimy ulicę Pogonowskiego i dotrzemy pod tablicę upamiętniającą rotmistrza Witolda Pileckiego. W czasie spaceru będzie można porozmawiać z autorką.
Spacer poprowadzi przewodnik warszawski, Arkadiusz Żołnierczyk.

Spacer jest bezpłatny, natomiast liczba miejsc jest ograniczona.
Zainteresowanych spotkaniem z autorką oraz spacerem prosimy o bezpłatną rejestrację pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/czasniesprawiedliwych/.

Gdyby ktoś po dokonaniu rejestracji musiał zrezygnować, poprosimy o wiadomość na adres e-mail biuro@zwiedzajznami.com.pl.

Zapraszamy!

O książce:

Siedem rodzin poznaje się przed wojną dzięki sąsiedztwu na warszawskim Żoliborzu. Pochodzą z różnych części kraju, mają rozmaite doświadczenia i korzenie, ale fakt, że wszyscy żyją w oddaleniu od swoich rodzin - sprawia, że ich relacje stają się bliskie i trwałe. To właśnie tacy ludzie tworzą klimat nowej dzielnicy. Od nich wszystko się zaczęło.

Kiedy wybucha wojna, ich dzieci, dawniej bawiące się razem na skwerze w parku Żeromskiego i podwórkach, są już uczniami lub świeżo upieczonymi absolwentami liceów - dziewczynki Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, chłopcy, w większości, Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi od pierwszych dni wojny angażują się w ruch oporu na Żoliborzu. Niedawni harcerze stopniowo stają się żołnierzami.

Historia nie oszczędza członków rodzin. Z całej grupy młodych żoliborzan przeżyje tylko kilkoro...

"Czas niesprawiedliwych" oparty jest na dokumentach z archiwum obozu KL Auschwitz, na raportach rotmistrza Pileckiego, dokumentacji Archiwum Historii Mówionej, Archiwów m.st. W-wy na Krzywym Kole i w Milanówku, Archiwum Akt Nowych oraz licznych opracowań historycznych dotyczących okresu wojny i okupacji.

W książce pojawia się wiele postaci historycznych. Są tam między innymi: Ludwik Berger, rotmistrz Witold Pilecki, Kazimierz Jakubowski, Zbigniew Krzysik, Hanna Rotwand, Janina Rotwand-Wrzoskowa, Andrzej Ochlewski, Andrzej Rablin, Eugeniusz Bendera, Kazimierz Piechowski, Józef Lempart, Jan Rodowicz "Anoda", Witold Kieżun, Władysław Leśniewski, Danuta Leśniewska, Wiktor Lewicki czy wreszcie rodzina Jasterów z synem Stanisławem, jednym  ze słynnych uciekinierów z Auschwitz, przez niektórych kolegów pomówionym o zdradę i straconym.

Elżbieta Jodko-Kula - z zawodu pedagog i socjoterapeutka, autorka sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci i młodzieży, w tym dla dzieci ze spektrum autyzmu, a także dla dorosłych: "Zdrady i powroty", "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka", "Zanim zamkniemy drzwi".

wersja do druku