Strona główna / Literatura polska / Skazy

Inne książki tego autora

Fałszywa nuta

Izabela Żukowska
Cena detaliczna: 36,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Puste wygony

Kasia Bulicz-Kasprzak
Cena detaliczna: 45,00 zł

Klątwa Langerów

Wioletta Sawicka
Cena detaliczna: 42,00 zł

Razem a nawet osobno

Barbara Kwinta
Cena detaliczna: 43,00 zł
Skazy

Kategoria: Literatura polska
ISBN: 978-83-7961-056-3
Data wydania: 18.11.2014
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 488
Cena detaliczna: 35,00 zł
nakład wyczerpany
„Skazy” to historia ludzi, którzy nie są doskonali, i historia miasta, które dało się uwieść totalitarnej ideologii. Piekła nie ma – twierdzi jeden z bohaterów powieści. Ta historia dowodzi, że piekło to jesteśmy my sami.
Powieść o dwóch wiekach historii gdańskiej rodziny Hollenbach, z której wywodzą się siostry Johanna i Henrietta. Choć są bliźniaczkami, decyzje, które podejmują, prowadzą je w skrajnie odmienne miejsca. Tworzące się Wolne Miasto Gdańsk, Republika Weimarska i Berlin lat dwudziestych, a także stolica odrodzonej Polski i powstająca dopiero Gdynia – to miejsca, w których przyszło im tych wyborów dokonywać. Nad wszystkim zaś uniosła się w końcu hitlerowska flaga ze swastyką.
Ludzkie losy w zderzeniu z determinującą je historią, która stawia wyzwania życiowym dylematom i konfliktom.

W polskiej literaturze środka brakuje takich książek – mądrych, ale nie moralizatorskich, z szerokim tłem historycznym, ale zwracających uwagę na przeżycia jednostki, trzymających w napięciu, ale uciekających od sensacyjności. Izabela Żukowska umiejętnie łączy przeszłość ze współczesnością, pokazując, że losy człowieka wplątanego w Wielką Historię nie są łatwe. W tym przypadku widać, że nieoczywiste są także losy miasta. To Gdańsk jest jednym z najważniejszych i najciekawszych bohaterów tej intrygującej powieści. Warto!
Bernadetta Darska

Polska nie ma jednej historii – ma ich wiele, często sprzecznych, a wręcz wzajemnie się wykluczających. To jedno z najważniejszych odkryć, jakich dokonaliśmy w ostatnim ćwierćwieczu. W Skazach dzieje pewnej gdańskiej rodziny stają się pretekstem do opowieści o kłopotach z tożsamością, o totalitarnym ukąszeniu i wojennej katastrofie, a Izabela Żukowska przypomina nam w swojej mądrej, wyważonej książce, że w XX stuleciu zwykłym ludziom przydarzały się sytuacje, z których wszystkie wyjścia były fatalne.
Piotr Kofta

Izabela Żukowska – muzykolog i socjolog, pracuje jako dziennikarka; od lat związana z Polskim Radiem, obecnie z Pierwszym Programem. Pisała dla miesięcznika „Kino”. Pracowała jako wykładowca na KUL-u i w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Autorka książek „Teufel”, „Gotenhafen” i „Nad miastem anioły”.

Maja Ostaszewska czyta fragmenty książki - posłuchaj!

ODCINEK 1

Patroni:
trojmiasto.pl_logo.JPG

wersja do druku