Strona główna / Humanistyka / Salon berliński i inne eseje

Inne książki tego autora

Polityka jako obietnica

Hannah Arendt
Cena detaliczna: 39,90 zł

Odpowiedzialność i władza sądzenia

Hannah Arendt
Cena detaliczna: 39,90 zł

Inne książki z tej kategorii

Czy Chiny zbawią świat?

Grzegorz W. Kołodko
Cena detaliczna: 36,00 zł

Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm

Grzegorz W. Kołodko, Andrzej K. Koźmiński
Cena detaliczna: 35,00 zł

1000 słów

Jerzy Bralczyk
Cena detaliczna: 54,99 zł
Salon berliński i inne eseje

Kategoria: Humanistyka
ISBN: 978-83-7469-837-5
Tytuł oryginału: Essays in understanding 1930?1954. Formation, Exile and Totalitarianism
Data wydania: 23.09.2008
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 320
Cena detaliczna: 39,90 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Sebastian Szymański, Mieczysław Godyń

Niewielu myślicieli podejmowało problemy polityczne i etyczne XX wieku z taką wnikliwością i intelektualną pasją jak Hannah Arendt. Nieodparcie pociągało ją rozumienie, nadawanie sensu wydarzeniom historycznym, politycznym i kulturowym. W Salonie berlińskim, wyborze niepublikowanych za jej życia tekstów z lat 1930–1954, prezentuje się jako myślicielka zanurzona w ideach egzystencjalnych, kontynuatorka ruchu umysłowego pojmującego myślenie zawsze w związku z istnieniem. 

Druga grupa zebranych tu tekstów to rezultat jej długoletnich badań nad problematyką „winy niemieckiej”, odpowiedzialności Niemców za Holocaust. Hannah Arendt mówi między innymi o egzystencjalizmie, nazizmie, odpowiedzialności i winie, miejscu religii we współczesnym świecie, naturze totalitaryzmu. 

Eseje składające się na Salon berliński pozwalają śledzić rozwój Arendt jako filozofki i myślicielki oraz dowodzą, że jej idee i opinie ciągle pozostają tak samo prowokujące i przełomowe jak na początku jej kariery. 

Autor wyboru i przedmowy: Piotr Nowak

Hannah Arendt (1906–1975)

Filozof i politolog pochodzenia żydowskiego, uważana za jedną z najwybitniejszych myślicielek XX wieku. Urodziła się w Niemczech, studiowała w Marburgu, Fryburgu Bryzgowijskim i Heidelbergu, była uczennicą Martina Heideggera, Edmunda Husserla i Karla Jaspersa. Od 1933 przebywała na emigracji. Wykładała w Berkeley, Princeton i New School for Social Research. Jej najgłośniejsze prace to Korzenie totalitaryzmu i Eichmann w Jerozolimie: rzecz o banalności zła. Nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazały się dotychczas dwa zbiory jej esejów: Odpowiedzialność i władza sądzenia oraz Polityka jako obietnica.


wersja do druku