Strona główna / Literatura faktu, historia / Rzym w okresie republiki

Inne książki z tej serii

Późne cesarstwo rzymskie

Averil Cameron
Cena detaliczna: 29,00 zł

Cesarstwo rzymskie

Colin M. Wells
Cena detaliczna: 36,00 zł

Narodziny Grecji

Oswyn Murray
Cena detaliczna: 49,90 zł

Inne książki z tej kategorii

Jak zdradzają Polacy

Dariusz Korganowski , Patryk Szulc, Zuzanna Szulc
Cena detaliczna: 37,00 zł

Tajemnica eksplodujących zębów oraz inne ciekawostki z historii medycyny

Thomas Morris
Cena detaliczna: 43,00 zł

Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi

Jolanta Sowińska-Gogacz, Błażej Torański
Cena detaliczna: 42,00 zł
Rzym w okresie republiki

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7255-199-5
Tytuł oryginału: The Roman Republic
Format: 0mm x 0mm
Cena detaliczna: 36,00 zł
nakład wyczerpany
Seria: Historia starożytnej Grecji i Rzymu
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Jerzy Rohoziński
Michael Crawford - absolwent St Paul's School i Oriel College w Oksfordzie. Od 1964 r. związany z Christ College w Cambridge, gdzie w latach 1969-1986 pełnił funkcję wykładowcy historii starożytnej. Jako visiting professor gościł na uniwersytetach w Pawii, Mediolanie, Padwie, Akwili, a także w paryskiej Sorbonie i École Normale Supérieure. Od 1980 r. jest członkiem Akademii Brytyjskiej, a od 1986 r. profesorem historii starożytnej w londyńskim University College. Inne jego publikacje to: „Roman Republican Coinage” (1974), „Sources for Ancient History” (1983) i „Coinage and Money under the Roman Republic” (1985).

Początki republiki rzymskiej sięgają VI w. p.n.e. Po upadku monarchii i wypędzeniu ostatniego króla, Tarkwiniusza Pysznego, w Rzymie powstają instytucje republikańskie, które przez następne cztery wieki będą stanowiły o charakterze tego państwa. Władze wykonawczą przejmuje dwóch konsulów, wybieranych na okres jednego roku, i senat, jako ciało doradcze, w którym zasiadają przedstawiciele najważniejszych rzymskich rodów. Rządy kolegialne mają utrudnić przejęcie władzy przez jednostkę.
„Rzym w okresie republiki” to wnikliwe studium kilkusetletnich dziejów tego niezwykłego organizmu państwowego. Michael Crawford z uwagą śledzi rozwój społeczno-ekonomiczny republiki, jej sukcesy polityczne i proces powstawania imperium. Na tle najbardziej charakterystycznych dla tej epoki wydarzeń przedstawia bogatą galerię wybitnych mężów stanu - zaskakująco na owe czasy nowatorskich reformatorów i ich zażartych przeciwników. Tropi też przyczyny tych wszystkich złożonych zjawisk historycznych, które składają się na obraz rzymskiej republiki, wspierając się bogatym materiałem źródłowym, by przybliżyć czytelnikowi klimat tamtych czasów. Czyni to sprawnie, z wyczuciem niuansów politycznych, dzieląc się własnymi przemyśleniami i odkryciami.
Napisana żywym, komunikatywnym językiem książka znakomicie przybliża czytelnikowi obraz społeczeństwa rzymskiego, stanowiąc cenny wkład w zrozumienie tego ważnego okresu.

wersja do druku