Strona główna / / Posłuchaj i zobacz / Rozmowa z Wiolettą Sawicką

Nowości

Cała wstecz

Helen Fisher
Cena detaliczna: 39,99 zł

Tak wiele jest strachów

Seweryna Szmaglewska
Cena detaliczna: 54,00 zł

Łączniczki z Paryża

Pam Jenoff
Cena detaliczna: 42,00 zł

Zapowiedzi

Spalone mosty

Izabella Frączyk
Cena detaliczna: 39,99 zł

Ostatnia z rodu

Paweł Jasienica
Cena detaliczna: 43,00 zł

Ktoś wie

Lisa Scottoline
Cena detaliczna: 43,00 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
21.08.2021

Rozmowa z Wiolettą Sawicką

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Wiolettą Sawicką, autorką książki "Anna. Gorzki smak miodu".

 

W kolejnym odcinku naszego książkowego podcastu Michał Wójcik rozmawia z Wiolettą Sawicką o trudnych dziejach polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów, pierwowzorach bohaterów, silnych kobietach, wojnach, emancypacji i własnych przodkach, o których losach decydowała historia. Posłuchajcie!

o książce:

Skończyła się wojna. Anna ma prawie 13 lat. Mieszka w Tilsti z rodziną biologicznego ojca, która nadała jej imię Elise. Jest dobrze traktowana. Mimo prób całkowitego zniemczenia i przekonania, że matka nie żyje, Hoffenbergom nie udało się do końca wyprzeć z pamięci dziecka polskiej przeszłości.
Zimą 1945 roku do Prus wchodzi Armia Czerwona. Hoffenbergowie nie zdążyli uciec. Giną. Umiera zgwałcona przez Sowietów żona Klausa, a rodzeństwo nie wraca z wyprawy po żywność.

Anna szybko pojmuje, że w zdobytym przez wroga, obróconym w gruzy i głodnym mieście, w którym szerzy się terror Sowietów, przeżyje tylko ten, kto jest sprytniejszy. Nie dać się zabić, znaleźć bezpieczne schronienie i zdobyć cokolwiek do jedzenia - to najważniejsze cele zaradnej trzynastolatki.

Tuż po wojnie, w sowieckich już Prusach Wschodnich ukrywały się w lasach tysiące niemieckich sierot. Później nazwano je "wilczymi dziećmi". W poszukiwaniu chleba, ryzykując, że zostaną zastrzelone przez sowieckich żołnierzy, przekradały się na Litwę, by szukać pracy u tamtejszych chłopów. Anna sama próbuje dotrzeć do Wilna, które pamięta z wczesnego dzieciństwa, żeby odnaleźć kogoś z polskiej rodziny albo ciocię Ester.

Wioletta Sawicka - urodziła się i mieszka na Warmii. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale zawodowo realizuje się jako dziennikarka. Jej specjalnością są reportaże. Wyciszenia od zgiełku życia szuka w warmińskich lasach i w Bieszczadach, które niezmiennie ją fascynują. Autorka dziesięciu powieści.

wersja do druku