Strona główna / / Posłuchaj i zobacz / Rozmowa z Violettą Ozminkowski

Nowości

Zgodnie z prawdą

Danuta Awolusi
Cena detaliczna: 42,00 zł

Wąski pas lądu

Christine Dwyer Hickey
Cena detaliczna: 45,00 zł

Gościniec

Kasia Bulicz-Kasprzak
Cena detaliczna: 39,99 zł

Zapowiedzi

Hess. Fanatyczny wyznawca

Pierre Servent
Cena detaliczna: 69,99 zł

Chąśba

Katarzyna Puzyńska
Cena detaliczna: 43,00 zł

Każda z nich

Charlotte Wood
Cena detaliczna: 39,99 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Martwiec Katarzyna Puzyńska
  3. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
03.07.2021

Rozmowa z Violettą Ozminkowski

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Violettą Ozminkowski, autorką książki "Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć".

 

W kolejnym odcinku naszego książkowego podcastu Justyna Dżbik-Kluge rozmawia z Violettą Ozminkowski o mistrzyni ostrych sądów i czułej drwiny, Marii Czubaszek. O tym, dlaczego nie kojarzyła się z cierpieniem, jaką cenę zapłaciła za bycie wolną kobietą i dlaczego przy życiu trzymałą ją myśl o samobójstwie. Posłuchajcie!


o książce:

Jej ciętych ripost bali się rozmówcy. Ona bała się tylko myszy.

Maria Czubaszek, postać wyjątkowa, dla wielu kontrowersyjna, mistrzyni ostrych sądów i czułej drwiny, skradła serca milionom Polaków. Niechętnie mówiła o sobie, zasłaniając się kilkoma dyżurnymi anegdotami. Nie lubiła dzieci, zdrowego trybu życia, podróży, kochała palenie i psy.

Wojciech Karolak nic nie zmienił w pokoju żony od jej śmierci. Violetcie Ozminkowski udało się wejść w ten zatrzymany świat, poznać archiwum satyryczki i namówić na szczere rozmowy jej najbliższych. Dzięki temu mogła w niezwykły sposób opowiedzieć historię fascynującej kobiety, która pod uśmiechem skrywała samotność, smutek, a bywało, że i rozpacz.

Maria Czubaszek nie kojarzyła się z cierpieniem. Zapamiętaliśmy ją jako piekielnie inteligentną i dowcipną starszą panią z papierosem. Zawsze uśmiechniętą, zawsze gotową wbić czułą szpilę. Na początku jej kariery wątpiono, czy w ogóle istnieje. Podejrzewano, że za jej nazwiskiem kryje się kilku wybitnych satyryków. Była w tym przewrotna prawda, bo ona sama miała się światu nigdy nie przydarzyć, co wykrzyczała jej kiedyś matka. Nie miała zresztą nic przeciwko temu, bo trzymała ją przy życiu świadomość, że jak już naprawdę będzie miała dość, popełni samobójstwo. W młodości próbowała zabić się dwa razy, pod koniec życia po cichu umierała na oczach całej Polski. Uśmiechając się, mówiła wprost, że życie przestało ją bawić, a braliśmy to za kolejny żart. Zawsze mówiła to, co myśli, była wolną kobietą i zapłaciła za to wysoką cenę, ale dzięki niej może wszyscy chwilami bierzemy życie mniej serio.

Genialne. Pięknie to Violetta Ozminkowski napisała i ja tu niczego nie dam zmienić. Po prostu nie ma mowy.
Wojciech Karolak

Świetne. Wzruszające. Złapałem się na tym, że czasem zapominałem, że czytam o Marysi. Zobaczyłem ją na nowo.
Artur Andrus

Czułe, mądre i piękne.
Krzysztof Daukszewicz

Violetta Ozminkowski - dziennikarka i pisarka. Ostatnio autorka bestsellerowej biografii Michaliny Wisłockiej "Sztuka kochania gorszycielki", na podstawie której został nakręcony film "Sztuka kochania", i napisanej z opublikowanych wywiadów rozmowy z Agnieszką Osiecką "Lubię farbować wróble". Za życia Marii Czubaszek przekomarzała się z nią, że jak nie poczęstuje papierosem, napisze jej biografię.

wersja do druku