Strona główna / Literatura faktu, historia / Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji

Inne książki tego autora

Ekonomia nie kłamie

Guy Sorman
Cena detaliczna: 35,00 zł

Dzieci Rifa'y. Muzułmanie i nowoczesność

Guy Sorman
Cena detaliczna: 29,90 zł

Made in USA

Guy Sorman
Cena detaliczna: 26,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Wołyniacy. Jedno życie

Jan Kuriata
Cena detaliczna: 42,00 zł

Pakiet: TOPR. Żeby inni mogli przeżyć. Nie każdy wróci

Beata Sabała-Zielińska
Cena detaliczna: 59,99 zł

Hess. Fanatyczny wyznawca

Pierre Servent
Cena detaliczna: 69,99 zł
Rok koguta. O Chinach, rewolucji i demokracji

Kategoria: Literatura faktu, historia
ISBN: 83-7469-338-X
Data wydania: 08.06.2006
Format: 146mm x 225mm
Liczba stron: 256
Cena detaliczna: 29,90 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Wojciech Nowicki
„Rok Koguta”, najnowsza książka Guy Sormana, to barwny reportaż, a zarazem ciekawa opowieść o Chinach, i Chińczykach która powstała w wyniku wieloletniej fascynacji Autora historią i kulturą Państwa Środka.
Na próżno jednak szukać w niej opisu narodzin gospodarczej potęgi, bo Chiny potęgą - gospodarczą, militarną czy polityczną - wcale nie są, zaś Zachód ogląda je zbyt często z niezrozumiałym zaślepieniem. Chiny potęgą? Wszechmocne panowanie Komunistycznej Partii Chin, brak demokracji, wyzysk najbiedniejszych, bezprawie, dość prymitywna w gruncie rzeczy gospodarka udająca rynkową, mocarstwowe zapędy, wieczne powoływanie się na przejściowość - oto chińska rzeczywistość. Przestańmy wreszcie porównywać dawne Chiny z dzisiejszymi, proponuje Sorman. Porównajmy je raczej z państwami, takimi jak Indie, dopiero wtedy przekonamy się, co naprawdę są warte.
Sorman oddaje głos głównie tym, którym w Chinach powodzi się najgorzej: zwolennikom demokracji i bojownikom o prawa człowieka, przedstawicielom religii nieuznawanych przez władze, a także chłopom, tej przytłaczającej większości narodu, która według oficjalnego dyskursu partii komunistycznej stanowi elitę władzy - w rzeczywistości jednak jest często skazana na wieczną nędzę.
„Rok Koguta” - mówi Sorman - to „tylko zbiór relacji ze spotkań z niezłomnymi Chińczykami, spotkań, które odbyły się w 2005 roku - Roku Koguta”. Warto wysłuchać buntowników, żeby skończyć z fascynacją dla tyranów.

„Rok koguta” to znakomita książka. Guy Sorman naraził się chyba wszystkim świętym sinologii. I wszystkim miłośnikom zmyśleń o tym czym były Chiny za czasów misji jezuickich w XVII w., w epoce Mao i czym są dziś.
Adam Szostkiewicz, Polityka, 24 czerwca 2006

wersja do druku