Strona główna / Autorzy / Richard Holmes

Aktualności

09.11.2021

Spotkanie online z Grażyną Jeromin-Gałuszką

We wtorek 9 listopada o godz. 20:00 zapraszamy na wirtualne spotkanie z Grażyną Jeromin-Gałuszką, autorką książki "Gdybyś wiedziała".

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

23.10.2021

Rozmowa z Kasią Bulicz-Kasprzak

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Kasią Bulicz-Kasprzak, autorką książki "Zielone pastwiska".

Bestsellery

TOP 20

  1. Billy Summers Stephen King
  2. Red, White & Royal Blue Casey McQuiston
  3. Dubaj krwią zbudowany Marcin Margielewski
Richard Holmes
Urodził się 5 listopada 1945 roku w Londynie.  Studia ukończył na uniwersytecie w Cambridge. Regularnie pisuje do wielu dzienników i czasopism, w tym do New York Review of Books.  Jest też wydawcą serii biografii klasycznych autorów literatury angielskiej, w której znajdują się m.in. utwory Samuela Johnsona, Daniela Defoe i Williama Godwina. Jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literatury i członkiem Akademii Brytyjskiej.  W 2000 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersity of East Anglia w Norwich, a w 2001 r. mianowany Profesorem Studiów Biograficznych na tymże uniwersytecie.
Swoją pierwszą książkę – pracę biograficzną na temat poezji Percy Bysshe Shelleya wydał w 1974 roku i zdobył za nią Nagrodę im. Somerset Maughama.  Jest autorem szeregu biografii poetów romantycznych; oprócz Shelleya interesował się szczególnie poezją Samuela Taylora Coleridge’a i jego zainteresowaniami naukowymi.  Niemal wszystkie jego prace były nagradzane – „Wiek cudów” otrzymał w 2009 r. Nagrodę Royal Society dla książki popularnonaukowej i znalazło się na liście kandydatów do BBC Samuel Johnson Prize.

Richard Holmes podkreśla, że „biografia zawsze była i jest osobistą przygodą odkryć i poszukiwań, tropieniem natury z miłością i pełnym pasji zaciekawieniem”.  Stwierdza też, że biografia, ze swoją główną zasadą emocjonalnego utożsamiania się z opisywaną postacią, jest „wybitnie romantyczną formą” gatunku literackiego. Biografia staje się obecnie „konkurentką powieści, stawia bowiem kwestie, wymagające największej wyobraźni. Podobnie jak powieść, aspiruje do roli sztuki. W twórczy sposób przekazuje historyczne życiorysy oraz historyczne badania naukowe.  Ale jest także odpowiedzią na wezwanie.  Nieżyjący już ludzie wzywają nas, wołają do nas z mrocznej  przeszłości.  Proszą, by ich wysłuchać, zapamiętać i zrozumieć”.


Książki tego autora:

Wiek cudów. Jak odkrywano piękno i grozę nauki

Richard Holmes