Strona główna / Popularnonaukowe / Rewolucja Gutenberga

Inne książki z tej kategorii

Droga do Wszechświata. Podróż na skraj rzeczywistości

Michael Dine
Cena detaliczna: 59,99 zł

Wszechświat. Biografia

Paul Murdin
Cena detaliczna: 49,99 zł

Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków

Michael A. Morse, Dimitra Papagianni
Cena detaliczna: 55,00 zł
Rewolucja Gutenberga

Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-7180-774-0
Cena detaliczna: 49,00 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Henryk Hollender
Rewolucja Gutenberga, której szatę edytorską opracował pan Andrzej Barecki została wyróżniona w konkursie na najpiękniejszą edytorsko książkę Edycja, którego wyniki ogłoszono 21 października 2004 roku na 8. Targach Książki w Krakowie.

Książka prezentuje rezultaty badań, których celem było wyjaśnienie dalekosiężnych skutków przejścia od rękopisu do druku. Autorka omawia drukarstwo jako istotny czynnik piętnastowiecznej przemiany w obiegu informacji - wywarło ono wielki wpływ na kulturę łacińskojęzycznych elit umysłowych i stworzyło sieć łączności między wykształconymi społecznościami Europy Zachodniej. Sięgając w swoich rozważaniach wstecz aż do Biblioteki Aleksandryjskiej, praktyk wczesnego chrześcijaństwa, klasztornych skryptoriów i warsztatów stacjonariuszy, Eisenstein wybiega też w przyszłość, do epoki Oświecenia, aby zbadać efekty przyrostu i akumulacji wiedzy, możliwe do osiągnięcia dzięki technice pozwalającej na udostępnianie w skali masowej identycznych zapisów i obrazów.
Ta wielokrotnie wznawiana, przetłumaczona już na dziesięć języków i często cytowana synteza nadal oddziałuje na wyobraźnię i prowokuje do dyskusji. Towarzyszy jej obszerny esej pióra tłumacza książki, Henryka Hollendra, zatytułowany Czy grozi nam przyszłość średniowiecza?
Dodatkowym walorem książki są liczne ilustracje ściśle powiązane z tekstem, które znakomicie przybliżają prezentowany materiał.

Patroni:

wersja do druku