Strona główna / / Aktualności / Remigiusz Grzela wyróżniony!

Nowości

Oddaj albo giń!

Olga Rudnicka
Cena detaliczna: 38,00 zł

Wielkie miłości, romanse, zazdrości. Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety i największe skandale w historii Polski

Andrzej Zieliński
Cena detaliczna: 38,00 zł

Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy. Łatwa nauka dzielenia

Adrian Markowski
Cena detaliczna: 29,99 zł

Zapowiedzi

Osadzony

Kinga Wójcik
Cena detaliczna: 42,00 zł

Zatyrani. Reportaż o najgorzej płatnych pracach

James Bloodworth
Cena detaliczna: 42,00 zł

Do końca czasu. Umysł, materia i nasze poszukiwanie sensu w zmieniającym się Wszechświecie

Brian Greene
Cena detaliczna: 54,99 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska wendeta Tanya Valko
  2. Nareszcie w Dudapeszcie Aleksander Daukszewicz, Krzysztof Daukszewicz
  3. Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca Lucyna Olejniczak

Fotogaleria

więcej »
15.03.2018

Remigiusz Grzela wyróżniony!

Z przyjemnością informujemy, że Remigiusz Grzela został uhonorowany Nagrodą Specjalną i medalem Starosty Starogardzkiego za wybitną działalność dziennikarską i literacką, a w szczególności za wydanie książki „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”.


Remigiusz Grzela urodził się w Starogardzie Gdańskim, gdzie skończył liceum, w którym odbywała się uroczystość wręczenia nagród Starosty Powiatu „Kociewski Gryf” za działalność sportową, gospodarczą, kulturalną i społeczną. Odbierając nagrodę powiedział m.in. o swoim mieście:

To miasto wyjątkowe, które w niełatwych czasach potrafiło uhonorować ulicą bohaterkę stąd Gertrudę Babilińską, chrześcijankę, która uratowała życie żydowskiemu chłopcu i właściwie poświęciła mu je, wychowując go. Byłem bardzo wzruszony i bardzo szczęśliwy, kiedy kilka lat temu, w chrześcijańskie Święto Zmarłych odwiedziłem jej grób na żydowskim cmentarzu w Tel Awiwie, w towarzystwie tego chłopca, dziś już starszego pana Michała Stołowickiego z Nowego Jorku i autora biografii Gertrudy, Rama Orena. Stołowicki nad jej grobem powiedział po polsku: Mamusha, zobacz kogo Ci przywiozłem ze Starogardu. Wyjątkowe to miasto, które potrafiło uhonorować ulicą żydowskiego filantropa, dawnego wiceburmistrza, członka starogardzkiej loży masońskiej Arie Izaaka Goldfarba. Wyjątkowe, bo potrafiące spojrzeć na swoją przeszłość w całej jej złożoności, we wszystkich barwach. Pamiętać o społecznościach ewangelickiej, mojżeszowej, chrześcijańskiej, pamiętać o mieszkających tu kiedyś Niemcach, Żydach, Rosjanach, nie tylko Polakach… Wyjątkowe w czasach odwrotu od różnorodności, podziałów a nie łączenia, zrywania relacji a nie dialogu.

Pisanie jest tą naiwną i być może beznadziejną ze sztuk, której celem jest dialog, prowadzenie rozmowy, poszerzanie horyzontów, otwieranie głów.
Pisanie, jak mówi Hanna Krall łączy podzielony świat na nowo.
Moja książka łączy Wschód i Zachód, świat podzielony żelazną kurtyną, a jej bohaterki Teresa Torańska i Oriana Fallaci są wybitnymi przedstawicielkami tego świata, wizjonerkami. Byle umieć wyciągnąć z ich tekstów lekcję.

Przypominamy, że „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” zostało Książką Roku 2017 według Magazynu Literackiego „KSIĄŻKI”.

wersja do druku