Strona główna / / Aktualności / Remigiusz Grzela wyróżniony!

Nowości

Turecka rozkosz

Mira Hafif
Cena detaliczna: 39,99 zł

Hitler. Upadek zła 1939-1945

Volker Ullrich
Cena detaliczna: 99,99 zł

Rączka rączkę myje

Olga Rudnicka
Cena detaliczna: 39,99 zł

Zapowiedzi

Billy Summers

Stephen King
Cena detaliczna: 44,99 zł

Zaopiekuj się mną

Helen J. Rolfe
Cena detaliczna: 39,99 zł

Sielskie smaki. Nostalgiczna podróż kulinarna

Olia Hercules
Cena detaliczna: 59,99 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. Arabska Żydówka Tanya Valko
  2. Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska Krzysztof Daukszewicz
  3. Rączka rączkę myje Olga Rudnicka

Fotogaleria

więcej »
15.03.2018

Remigiusz Grzela wyróżniony!

Z przyjemnością informujemy, że Remigiusz Grzela został uhonorowany Nagrodą Specjalną i medalem Starosty Starogardzkiego za wybitną działalność dziennikarską i literacką, a w szczególności za wydanie książki „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”.


Remigiusz Grzela urodził się w Starogardzie Gdańskim, gdzie skończył liceum, w którym odbywała się uroczystość wręczenia nagród Starosty Powiatu „Kociewski Gryf” za działalność sportową, gospodarczą, kulturalną i społeczną. Odbierając nagrodę powiedział m.in. o swoim mieście:

To miasto wyjątkowe, które w niełatwych czasach potrafiło uhonorować ulicą bohaterkę stąd Gertrudę Babilińską, chrześcijankę, która uratowała życie żydowskiemu chłopcu i właściwie poświęciła mu je, wychowując go. Byłem bardzo wzruszony i bardzo szczęśliwy, kiedy kilka lat temu, w chrześcijańskie Święto Zmarłych odwiedziłem jej grób na żydowskim cmentarzu w Tel Awiwie, w towarzystwie tego chłopca, dziś już starszego pana Michała Stołowickiego z Nowego Jorku i autora biografii Gertrudy, Rama Orena. Stołowicki nad jej grobem powiedział po polsku: Mamusha, zobacz kogo Ci przywiozłem ze Starogardu. Wyjątkowe to miasto, które potrafiło uhonorować ulicą żydowskiego filantropa, dawnego wiceburmistrza, członka starogardzkiej loży masońskiej Arie Izaaka Goldfarba. Wyjątkowe, bo potrafiące spojrzeć na swoją przeszłość w całej jej złożoności, we wszystkich barwach. Pamiętać o społecznościach ewangelickiej, mojżeszowej, chrześcijańskiej, pamiętać o mieszkających tu kiedyś Niemcach, Żydach, Rosjanach, nie tylko Polakach… Wyjątkowe w czasach odwrotu od różnorodności, podziałów a nie łączenia, zrywania relacji a nie dialogu.

Pisanie jest tą naiwną i być może beznadziejną ze sztuk, której celem jest dialog, prowadzenie rozmowy, poszerzanie horyzontów, otwieranie głów.
Pisanie, jak mówi Hanna Krall łączy podzielony świat na nowo.
Moja książka łączy Wschód i Zachód, świat podzielony żelazną kurtyną, a jej bohaterki Teresa Torańska i Oriana Fallaci są wybitnymi przedstawicielkami tego świata, wizjonerkami. Byle umieć wyciągnąć z ich tekstów lekcję.

Przypominamy, że „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” zostało Książką Roku 2017 według Magazynu Literackiego „KSIĄŻKI”.

wersja do druku