Strona główna / Biografie, wspomnienia / Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego

Inne książki tego autora

Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego

Izabela Górnicka-Zdziech, Franciszek Starowieyski
Cena detaliczna: 44,00 zł

Przewodnik po kobietach według Franciszka Starowieyskiego

Izabela Górnicka-Zdziech, Franciszek Starowieyski
Cena detaliczna: 42,00 zł

Przewodnik zacnego kolekcjonera według Franciszka Starowieyskiego

Izabela Górnicka-Zdziech, Franciszek Starowieyski
Cena detaliczna: 40,00 zł

Inne książki z tej kategorii

Dostojewski. Portret intymny

Alex Christofi
Cena detaliczna: 44,99 zł

Nienachalna z urody

Maria Czubaszek
Cena detaliczna: 42,00 zł

Pamiętnik Mary Berg

Mary Berg
Cena detaliczna: 43,00 zł
Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego

Kategoria: Biografie, wspomnienia
ISBN: 83-7337-730-1
Data wydania: 13.05.2004
Format: 168mm x 241mm
Liczba stron: 208
Cena detaliczna: 39,90 zł
nakład wyczerpany
Oprawa: twarda
Któż z większą znajomością rzeczy może opowiedzieć o snobizmie niż człowiek, którego rodowe korzenie sięgają X stulecia i który zamieszkiwał w prawdziwym dworze otoczony służbą i guwernantkami? A zarazem wielki artysta, któremu nawet publiczne zniewagi zostają wybaczone. Jego barwne opowieści o bezpowrotnie minionym świecie ziemiaństwa, jego stylu i obyczajach, są nieocenionym przewodnikiem dla szlachetnego snoba. W jaki sposób rozmawiać z ludźmi mniej inteligentnymi niż my? Których sentencji łacińskich nie wypada nie znać? Dlaczego kolekcjonować obrazy, a nie wyciągi z banku? Kiedy przeklinanie w towarzystwie pięknych kobiet jest mile widziane? Artysta, dla którego świat wizualny stanowi podstawę wszelkiego ładu, podpowiada, jak czytać łyżki renesansowe i gdzie słuchać muzyki Beethovena. Mówi o upadku sztuki i architektury, o ideale kobiecej urody i chorobliwie wstydliwej nagości, o kolekcjonerstwie i nieśmiertelności rzeczy. Kompedium wiedzy współczesnego erudyty w wydaniu Franciszka Starowieyskiego to pozycja ponadczasowa.

Franciszek Starowieyski - urodzony w 1930 r. w Bratkówce na Podkarpaciu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Używał pseudonimu Jan Byk. Grafik, malarz, scenograf. Profesor Europejskiej Akademii Sztuki. Jego twórczość jest bliska surrealizmowi. Autor dzieł o bogatej symbolice: plakatów, ilustracji, opracowań graficznych książek oraz obrazów. Swoje prace antydatuje o 300 lat wstecz. Stworzył ponad 23 Teatry Rysowania polegające na tworzeniu dzieł w obecności widzów - był w nich malarzem-aktorem. Przygotowywał inscenizacje teatralne {m.in. do „Ubu króla” dla Teatru Wielkiego w Łodzi}. Bohater filmu Andrzeja Papuzińskiego „Bykowi chwała”. Miał ponad 200 wystaw w kraju oraz za granicą. Kolekcjonował antyki.

Izabela Górnicka-Zdziech - dziennikarka. Debiutowała w 1992 r. na łamach „Nowego Świata”. Pracowała w Polskim Radiu, publikowała w „Spotkaniach”, „Nowym Państwie”, „Wydawcy”, w „Voyage”. Ma w dorobku literackim dwa tomiki wierszy: „Sianokosy” z 1994 r. oraz „Przez Ucho Igielne” z 1996 r. {Jest także współautorką książki pomocnej w przygotowaniu do egzaminu do liceum „Nienawidzę gramatyki”.} W 2003 r. ukazały się jej „Rozmowy pod niebem” - niecodzienne wywiady ze znanymi artystami na temat wiary.

Patroni:

wersja do druku

Pozostałe wydania
Cena:
39,90 zł
twarda