Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego


39.90 

  • Data wydania: 13.05.2004
  • Oprawa: twarda
  • Format: 168 x 241 mm
  • Liczba stron: 208
  • ISBN: 83-7337-730-1
  • EAN: 9788373377301

Któż z większą znajomością rzeczy może opowiedzieć o snobizmie niż człowiek, którego rodowe korzenie sięgają X stulecia i który zamieszkiwał w prawdziwym dworze otoczony służbą i guwernantkami? A zarazem wielki artysta, któremu nawet publiczne zniewagi zostają wybaczone. Jego barwne opowieści o bezpowrotnie minionym świecie ziemiaństwa, jego stylu i obyczajach, są nieocenionym przewodnikiem dla szlachetnego snoba. W jaki sposób rozmawiać z ludźmi mniej inteligentnymi niż my? Których sentencji łacińskich nie wypada nie znać? Dlaczego kolekcjonować obrazy, a nie wyciągi z banku? Kiedy przeklinanie w towarzystwie pięknych kobiet jest mile widziane? Artysta, dla którego świat wizualny stanowi podstawę wszelkiego ładu, podpowiada, jak czytać łyżki renesansowe i gdzie słuchać muzyki Beethovena. Mówi o upadku sztuki i architektury, o ideale kobiecej urody i chorobliwie wstydliwej nagości, o kolekcjonerstwie i nieśmiertelności rzeczy. Kompedium wiedzy współczesnego erudyty w wydaniu Franciszka Starowieyskiego to pozycja ponadczasowa.

Franciszek Starowieyski – urodzony w 1930 r. w Bratkówce na Podkarpaciu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Używał pseudonimu Jan Byk. Grafik, malarz, scenograf. Profesor Europejskiej Akademii Sztuki. Jego twórczość jest bliska surrealizmowi. Autor dzieł o bogatej symbolice: plakatów, ilustracji, opracowań graficznych książek oraz obrazów. Swoje prace antydatuje o 300 lat wstecz. Stworzył ponad 23 Teatry Rysowania polegające na tworzeniu dzieł w obecności widzów – był w nich malarzem-aktorem. Przygotowywał inscenizacje teatralne {m.in. do „Ubu króla” dla Teatru Wielkiego w Łodzi}. Bohater filmu Andrzeja Papuzińskiego „Bykowi chwała”. Miał ponad 200 wystaw w kraju oraz za granicą. Kolekcjonował antyki.

Izabela Górnicka-Zdziech – dziennikarka. Debiutowała w 1992 r. na łamach „Nowego Świata”. Pracowała w Polskim Radiu, publikowała w „Spotkaniach”, „Nowym Państwie”, „Wydawcy”, w „Voyage”. Ma w dorobku literackim dwa tomiki wierszy: „Sianokosy” z 1994 r. oraz „Przez Ucho Igielne” z 1996 r. {Jest także współautorką książki pomocnej w przygotowaniu do egzaminu do liceum „Nienawidzę gramatyki”.} W 2003 r. ukazały się jej „Rozmowy pod niebem” – niecodzienne wywiady ze znanymi artystami na temat wiary.