Strona główna / O wydawnictwie / Profil

Aktualności

26.11.2021

Dwie książki Prószyński i S-ka z Nagrodą KLIO!

Z przyjemnością informujemy, że Agnieszka Cubała oraz Krzysztof Mordyński otrzymali Nagrodę KLIO 2021 w kategorii Varsaviana. Gratulujemy!

Wywiady

25.08.2021

"Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów". Wywiad z Piotrem Borlikiem

Zapraszamy do przeczytania wyjątkowego wywiadu z Piotrem Borlikiem. Z autorem książki "Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów" rozmawiał Marcin Waincetel z Lubimyczytac.pl.

Posłuchaj i zobacz

27.11.2021

Rozmowa z Katarzyną Puzyńską

Zapraszamy do wysłuchania podcastu Katarzyną Puzyńską, autorką ksiązki "Chąśba".

Bestsellery

TOP 20

  1. Jestem córką szejka Laila Shukri
  2. TOPR 2. Nie każdy wróci Beata Sabała-Zielińska
  3. Billy Summers Stephen King


POZNAJ NAS


KSIĄŻKI


PRÓSZYŃSKI I S-KA to marka jednego z największych wydawnictw książkowych w Polsce. Dzięki nam co roku na księgarskie półki trafia blisko 200 tytułów sygnowanych logo Prószyński i S-ka, adresowanych do ludzi o bardzo różnych zainteresowaniach, z praktycznie wszystkich grup wiekowych. Jesteśmy też jednym z czołowych wydawców e-booków w Polsce. Systematycznie powiększamy ofertę audiobooków, książek z serii Duże Litery (dla czytelnikach mających problemy ze wzrokiem) oraz druku na żądanie. Wydajemy książki najwyższej jakości merytorycznej i edytorskiej, idealnie dopasowane do Twoich potrzeb – literaturę polską i światową, zarówno klasykę, jak i prozę współczesną (od powieści obyczajowych po fantastykę, od kryminałów po romanse), literaturę faktu, biografie i wspomnienia, kulinaria, książki popularnonaukowe oraz dla dzieci i młodzieży. Nasza bieżąca oferta obejmuje kilkuset autorów i ponad tysiąc tytułów wydanych zarówno w tradycyjnej papierowej formie, jak i w wygodnym, nowoczesnym cyfrowym wydaniu.
Nakładem Prószyński Media ukazują się książki młodych debiutujących pisarzy, jak i uznanych już polskich autorów, wśród których są m.in.: Henryk J. Chmielewski, Artur Górski, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Krystyna Janda, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Paulina Młynarska, Wojciech Młynarski, Maria Nurowska, Agnieszka Osiecka, Katarzyna Puzyńska, Olga Rudnicka, Laila Shukri, Maria Ulatowska, Tanya Valko. Literaturę światową reprezentuje wielu cenionych autorów, takich jak: Virginia C. Andrews, Orson Scott Card, Diane Chamberlain, Jeffery Deaver, Mary Higgins Clark, John Irving, Stephen King, Ursula K. Le Guin, Dennis Lehane, Jodi Picoult, Sarah Pinborough, Terry Pratchett, Nora Roberts, John Steinbeck.

Firma istnieje od 1990 roku. Wydawcą książek sygnowanych logo Prószyński i S-ka jest obecnie spółka Prószyński Media. Więcej o historii naszego wydawnictwa przeczytacie tutaj.


CZASOPISMA

Prószyński Media jest również wydawcą czasopism:

ŚWIAT NAUKI jest polską edycją prestiżowego amerykańskiego magazynu popularnonaukowego "Scientific American", wydawanego obecnie w 18 wersjach językowych, którego pierwszy numer ukazał się w 1845 roku. Polska edycja niemal w 100% odpowiada oryginałowi, zarówno pod względem treści, jak i szaty graficznej. Reprezentowane są wszystkie dziedziny nauki: ścisłe, przyrodnicze, nauki o Ziemi, humanistyczne oraz technika. Wśród autorów było dotychczas aż 148 noblistów. Mimo że artykuły często dotyczą skomplikowanych naukowych zagadnień, nie są hermetyczne. Pisane są jasnym, zrozumiałym językiem i ilustrowane doskonale opracowanymi infografikami. "Świat Nauki" jest czytany przez wykładowców wyższych uczelni, nauczycieli, studentów, uczniów, ale także przez menadżerów, polityków, pracowników administracji publicznej.
Więcej: www.swiatnauki.pl.

NOWA FANTASTYKA (dawniej "Fantastyka") – miesięcznik literacki dla wszyst­kich za­in­te­re­so­wa­nych sze­ro­ko ro­zu­mia­ną fan­ta­sty­ką. Ukazuje się od ponad 30 lat. Znaj­dziecie tu naj­lep­sze opo­wia­da­nia pol­skich i za­gra­nicz­nych au­to­rów oraz am­bit­ną pu­bli­cy­sty­kę – ar­ty­ku­ły, fe­lie­to­ny, re­cen­zje. Pismo na­gro­dzo­ne przez mi­ni­stra kul­tu­ry srebr­nym me­da­lem Za­słu­żo­ny Kul­tu­rze "Glo­ria Artis". W "Nowej Fan­ta­sty­ce" de­biu­to­wa­li m.in.: An­drzej Sap­kow­ski i Jacek Dukaj. Pu­bli­ko­wa­li opo­wia­da­nia: Phi­lip K. Dick, Orson Scott Card, Neil Ga­iman i Terry Prat­chett. Sta­ły­mi współ­pra­cow­ni­ka­mi pisma są m.in. Peter Watts, Rafał Kosik, Łu­kasz Or­bi­tow­ski i Waw­rzy­niec Pod­rzuc­ki.
Więcej: www.fantastyka.pl.

Więcej o historii naszego wydawnictwa prasowego przeczytacie tutaj.


NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

2020

• Książka "Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie" Piotra Derlatki z nagrodą dla najlepszej biografii w plebiscycie Książka Roku 2019 organizowanym przez serwis Granice.pl.

2019

• Reportaże pod redakcją Cezarego Łazarewicza "Wstając z kolan. Reportaże o '"dobrej zmianie"" oraz książka Julii Boyd "Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi" nominowane do nagrody Newsweek Polska imienia Teresy Torańskiej.
• Książka Sashy Marianny Salzmann "Poza siebie" w finałowej siódemce Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
• Mieczysław Prószyński wśród zwycięzców Plebiscytu 30-lecia - ogłoszonego przez "Bibliotekę Analiz" - na najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki!
• Książka "Wracać wciąż do domu" Ursuli K. Le Guin z nagrodą "Nowej Fantastyki" 2019 w kategorii Wznowienie Roku.
• Książka "Będzie to, co było" Mashy Gessen w gronie finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Więcej o nagrodach i wyróżnieniach dla autorów, książek i naszego wydawnictwa przeczytacie tutaj.


HISTORIA WYDAWNICTWA

Książki
Czasopisma
Wywiad z Mieczysławem Prószyńskim i Maciejem Makowskim dla "Biblioteki Analiz"
Wywiad z Mieczysławem Prószyńskim dla Gazeta.pl

wersja do druku