Strona główna / / Aktualności / Prof. Grzegorz W. Kołodko na 1. miejscu rankingu polskich ekonomistów!

Nowości

Pół roku na Saturnie

Małgorzata Sidz
Cena detaliczna: 39,99 zł

Skazane na poniewierkę

Diney Costeloe
Cena detaliczna: 43,00 zł

Wyprawa czarownic

Terry Pratchett
Cena detaliczna: 35,00 zł

Zapowiedzi

Dziewczyny do wynajęcia

Irena Matuszkiewicz
Cena detaliczna: 43,00 zł

Okrutna jak Polka

Paulina Młynarska
Cena detaliczna: 44,00 zł

Ziemiomorze

Ursula K. Le Guin
Cena detaliczna: 79,99 zł

Bestsellery

TOP 20

  1. A koń w galopie nie śpiewa Artur Andrus, Wojciech Zimiński
  2. Zgiń, przepadnij Olga Rudnicka
  3. Viktoria. Miłość zza żelaznej kurtyny Wioletta Sawicka
19.03.2015

Prof. Grzegorz W. Kołodko na 1. miejscu rankingu polskich ekonomistów!


W artykule pt. „Ekonomiści w światowej czołówce. Część polskich ekonomistów może pochwalić się oceną swojego dorobku naukowego na najwyższym poziomie. Prym wiedzie prof. Grzegorz Kołodko", „Rzeczpospolita" ogłosiła ranking polskich ekonomistów. Pod uwagę wzięto liczbę cytowań, czyli ile razy publikacje danej osoby były wykorzystywane przez innych specjalistów, a także tzw. h-indeks, który powszechnie na świecie uważany jest za najbardziej miarodajny wskaźnik dokonań i dorobku naukowca. Wskaźnik ten został pomyślany tak, aby lepiej odzwierciedlać znaczenie publikacji danego autora niż sama liczba publikacji czy sumaryczna liczba cytowań. Indeks na poziomie ponad 25 pkt jest w Polsce bardzo rzadki, bez względu na dyscyplinę naukową. Jego osiągnięcie oznacza miejsce w światowej czołówce. Grzegorz Kołodko, profesor nauk ekonomicznych, były wicepremier i minister finansów, stoi na czele rankingu, z najwyższym indeksem (wynoszącym 27) i najwyższą liczbą cytowań. („Rzeczpospolita", 16 III 2015, s. B9)

Profesor Kołodko ma h-indeks na poziomie 27, a więc nie tylko najwyższy wśród polskich ekonomistów, lecz i jeden z najwyższych w odniesieniu do wszystkich uczonych w kraju, a także najwyższy wskaźnik cytowań, bo aż 3562 (o ponad 50 proc. więcej niż druga na liście osoba pod względem h-indeks). Jest tak między innymi dlatego, że znajduje się on również na pierwszym miejscu odnośnie do liczby zagranicznych publikacji, których ukazało się w sumie kilkaset w 25 językach.

Profesor Grzegorz W. Kołodko
Światowy autorytet w dziedzinie ekonomii i strategii rozwoju społeczno-gospodarczego. Intelektualista i polityk, teoretyk i praktyk, uczony i doradca, wykładowca i eseista, którego interdyscyplinarne prace ukazały się w 25 językach. Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji, TIGER, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. Maratończyk i podróżnik. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Kultury i Sztuki. Autor bestsellera „Wędrujący świat"
(www.wedrujacyswiat.pl, www.facebook.com/kolodko).

wersja do druku