Strona główna / Biografie, wspomnienia / Prawdy jak chleba

Inne książki z tej kategorii

Cieszę się, że moja mama umarła

Jennette McCurdy
Cena detaliczna: 45,00 zł

Skąd ja panią znam. Dorota Kolak w rozmowie z Katarzyną Ostrowską

Dorota Kolak, Katarzyna A. Ostrowska
Cena detaliczna: 42,00 zł

Prorok i dysydent. Aleksander Sołżenicyn

Boris Sokołow
Cena detaliczna: 59,99 zł
Prawdy jak chleba

Kategoria: Biografie, wspomnienia
ISBN: 978-83-7469-480-3
Data wydania: 12.04.2007
Format: 168mm x 240mm
Liczba stron: 456
Cena detaliczna: 49,90 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: twarda

Procesowy thriller, powieść kryminalna, poradnik jak radzić sobie w sytuacjach ekstremalnych, historia przygodowa stanu wojennego, opowieść o miłości i przyjaźni - książka Małgorzaty Niezabitowskiej łączy w sobie wiele kategorii literackich - tak w treści, jak i w formie. Napisana z ogromną pasją, lecz nie sentymentalnie, żywym, obrazowym stylem, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, wciąga niczym klasyczny kryminał.

Kiedyś - jako młoda dziennikarka wspólnie z mężem Tomaszem Tomaszewskim, fotografowała „wojenną” Warszawę, pisała „Dziennik stanu wojennego”, a następnie przekazywała te materiały francuskiemu dyplomacie, który wywoził je na Zachód, gdzie były szeroko publikowane, zadając kłam oficjalnej propagandzie peerelowskiego reżimu. Współcześnie - oskarżona na podstawie spreparowanych przez SB papierów o współpracę, poddana bezprecedensowej nagonce, skazana przez media i historyków IPN bez wyroku, bez możliwości obrony i dostępu do swoich akt, nie poddała się, nie załamała. Wystąpiła o autolustrację, odtworzyła po 25 latach przeszłość, odnalazła świadków i zgromadziła dowody. Po przeanalizowaniu tysięcy stron dokumentów bezpieki stała się specjalistką od metod działania dawnego aparatu przemocy, by ostatecznie stoczyć bój o prawdę na sali sądowej. Przez cały ten czas prowadziła dziennik.

Małgorzata Niezabitowska w książce - tak jak obiecała na początku utajnionego na jej wniosek procesu - ujawnia wszystko. Opisuje procesową „kuchnię” i przebieg poszczególnych rozpraw, przedstawia sylwetki uczestników sądowego dramatu, sędziów, rzecznika, adwokatów oraz - co szczególnie ciekawe - dawnych funkcjonariuszy SB, a także świadków obrony, ludzi dawnej Solidarności. Niezabitowska nie ukrywa swoich uczuć, przeciwnie, zaskakuje szczerością, pokazując chwile własnej słabości oraz wewnętrzną przemianę i pracę nad sobą, aby przebaczyć tym, którzy wyrządzili jej krzywdę. „Prawdy jak chleba” to także opowieść o miłości i przyjaźni, które rozkwitają w momencie próby.

Małgorzata Niezabitowska

Dziennikarka, autorka książek, scenarzystka. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem „Kultura”, pisała scenariusze filmowe, teksty piosenek. W 1981 roku - reporterka „Tygodnika Solidarność”, po 13 grudnia dokumentowała stan wojenny, publikowała materiały na Zachodzie. Jej książka „OSTATNI - Współcześni Żydzi Polscy” ukazała się w roku 1986 w USA, w 1987 w Europie zachodniej. W 1989 roku Niezabitowska została rzecznikiem rządu Tadeusza Mazowieckiego. W 1993 opublikowała (ze zdjęciami Tomasza Tomaszewskiego) „Poszukiwanie Ameryki”, książkę opartą na reportażu, jaki przygotowali na stulecie „National Geographic”. W 2001 roku wydała „Księgę Dziesięciolecia Polski Niepodległej”, dzieło (370 autorów, 380 fotografów) przedstawiające lata '89 - '99.


wersja do druku