Strona główna / Biografie, wspomnienia / Pola Negri

Inne książki z tej kategorii

Prorok i dysydent

Boris Sokołow
Cena detaliczna: 59,99 zł

Gdy myśli do Majdanka wracają

Stefania Perzanowska
Cena detaliczna: 55,00 zł

Steinbeck. Wściekły na świat

William Souder
Cena detaliczna: 69,99 zł
Pola Negri

Kategoria: Biografie, wspomnienia
ISBN: 978-83-7648-633-8
Data wydania: 24.02.2011
Format: 168mm x 240mm
Liczba stron: 216
Cena detaliczna: 39,90 zł
nakład wyczerpany
czytaj fragmentOprawa: twarda
Mariusz Kotowski, choreograf i reżyser żyjący na stałe w USA stworzył najpierw film, a później książkę o jednej z największych postaci w historii kina – Poli Negri.

Urodzona jako Apolonia Chałupiec, w miasteczku Lipno, w centralnej Polsce, ukończyła szkołę baletową przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Karierę rozpoczynała w Berlinie u słynnego reżysera Maxa Reinhardta, a potem zadebiutowała na ekranie filmowym, stając się czołową aktorką Ernsta Lubitscha, u którego stworzyła kreacje w obrazach takich jak: „Oczy mumii Ma”, „Carmen”, „Madame Dubarry”, „Sumurum”, „Dzika kotka”.

Była ulubienicą milionów ludzi na całym świecie. Stworzyła typ modnej w owych czasach „femme fatale”, kobiety zmysłowej, opętanej emocjami. Jako wielka gwiazda wyjechała wraz z Lubitschem do Hollywood, aby stworzyć kolejne kreacje w produkowanych specjalnie z myślą o niej filmach. Była gwiazda kina niemego, podbijała swymi rolami nie tylko publiczność, ale także serca gwiazdorów Hollywood: romansowała z Charliem Chaplinem, jej kochankiem i narzeczonym był „boski” Rudolf Valentino, adorował ją genialny fizyk Albert Einstein. Otaczała się luksusem i zbytkiem. Potrafiła jak nikt inny śpiewać swoim wibrującym głosem o zazdrości, rozstaniu i ludzkim losie.


Mariusz Kotowski – choreograf i reżyser pracujący w USA. Po ukończeniu WSP w Olsztynie studiował w Londynie, gdzie zdobył tytuł profesora w tańcach w Królewskim Towarzystwie Tanecznym „IMPIRIAL”. Pracował w renomowanej szkole tańca “Dance Sport” w Nowym Jorku na Brodwayu. Ukończył studia na wydziale reżyserii w New York Uniwersity. Jego debiutem reżyserskim był film o Poli Negri pt. „Życie jest snem w kinie” (premiera 2006 r. na Polskim Festiwalu Filmowym w Los Angeles). Premiera nowojorska odbyła się w prestiżowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Piatej Alei. Film zdobył wiele nagród na festiwalach filmowych w USA. Mariusz Kotowski zrealizował dwa filmy fabularne: „Esther’s Diary” i „Deeper and Deeper”. Jest właścicielem studia filmowego Bright Shining City Production w Austin w Teksasie i w Los Angeles w Kalifornii.


Książka Roku


Spis treści


Rozdział 1.
Wstęp
Wczesne lata w Polsce
Rozdział 2.
Przeprowadzka do Berlina
Z Lubitschem w Niemczech

Rozdział 3.
Powojenny Berlin
Szwajcaria – Paryż – Nowy Jork

Rozdział 4.
Przyjazd do Hollywood
Paramount Pictures – 1922 rok

Rozdział 5.
Zaręczyny z Chaplinem
Rozdział 6.
Gloria Swanson
Filmy Paramountu

Rozdział 7
„Caryca”
Rozdział 8.
Stawanie się gwiazdą
„Bezwstydna kobieta”

Rozdział 9.
Rudolf Valentino
Rozdział 10.
Paramount 1927 rok
Małżeństwo z księciem

Rozdział 11.
Praca w Europie
Pierwszy film dźwiękowy

Rozdział 12.
Powrót do UFA
Rozdział 13.
Ucieczka z Niemiec
Życie z milionerką z Teksasu

Rozdział 14.
„Bulwar Zachodzącego Słońca”
Wyjazd z Hollywood
„Księżycowe prządki”
Ostatnie dni

Zakończenie
Varia
Filmografia Poli Negri
Wybrane pozycje bibliograficzne
Indeks

wersja do druku